Zaloguj
Reklama

Utrata głosu: co można zrobić, aby szybciej odzyskać głos?

Afazja
Fot. Panthermedia
Afazja
(0)

Utrata głosu najczęściej wynika z wystąpienia u pacjenta zapalenia krtani. Różne bywają przyczyny tego problemu – doprowadzić do niego mogą zarówno zakażenia dróg oddechowych, jak i nadmierne używanie głosu czy podrażnienie dróg oddechowych przez jakieś szkodliwe czynniki (np. przez dym tytoniowy). Niemożność mówienia zazwyczaj jest dość uciążliwa, dlatego też pacjenci z zapaleniem krtani poszukują różnych sposobów, dzięki którym ich głos powróci – co można więc zrobić, aby utrata głosu trwała jak najkrócej?

Reklama

Teoretycznie jesteśmy w stanie przez pewien czas obejść się bez mówienia, niemożność wydania z siebie dźwięku jest jednak raczej dość irytująca. Z takowym problemem zmagać się mogą osoby z zapaleniem krtani – w tym przypadku trudności z mówieniem zazwyczaj po pewnym czasie całkowicie samoistnie nawet ustępują, istnieją jednak pewne metody, dzięki którym można przyspieszyć powrót do formy po utracie głosu.

Przede wszystkim osoby z zapaleniem krtani powinny jak najbardziej oszczędzać swój głos – podejmowanie się prób mówienia może nasilać podrażnienie struktur krtani. Warto tutaj podkreślić, że zdecydowanie niewskazane jest szeptanie – ono bowiem, wbrew pozorom, nadwyręża struny głosowe zdecydowanie bardziej niż zwyczajne mówienie.

Osoby, którym zależy na jak najszybszym powrocie ich głosu, powinny się wystrzegać czynników drażniących drogi oddechowe. Pacjenci, którzy palą papierosy, przynajmniej do czasu wyzdrowienia zdecydowanie powinni zaprzestać oddawania się szkodliwemu nałogowi. Wtedy zaś, gdy są oni narażeni na bierne palenie, powinni oni zwracać uwagę swoim domownikom na to, aby zdecydowanie nie palili oni w ich obecności.

Przy utracie głosu pomocna jest dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu – odwodnienie sprzyja bowiem podrażnieniu struktur krtani. W tym celu niezbędne jest zwiększone spożycie płynów (zwyczajnej wody mineralnej czy ciepłych herbat), jak i powinno się unikać przyjmowania środków, które sprzyjają odwodnieniu – takowym jest przede wszystkim alkohol.

Pomóc osobom, u których doszło do utraty głosu, może także dbałość o nawilżenie powietrza w domu. Do uzyskania takiego efektu wykorzystać można specjalne nawilżacze powietrza, jak i – w sezonie grzewczym – położyć na kaloryferach wilgotny materiał (np. zamoczony ręcznik). Wielu pacjentom ulgę przynosi inhalowanie ciepłej pary wodnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze