Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny obrzęku migdałków i jak złagodzić związane z tym problemem objawy?

Badanie migdałków u dzieci
Fot. Shutterstock
Badanie migdałków u dzieci
(0)

Obrzęk migdałków to często spotykany problem, który pojawiać się może w przebiegu bardzo różnych schorzeń. Najczęściej przyczyną zjawiska są infekcje, zdarzać się jednak może, że do obrzęknięcia migdałków dochodzi w przebiegu nawet i choroby nowotworowej. Jakie dokładnie schorzenia mogą być związane z tym problemem i co zrobić, aby uśmierzyć skorelowane z nim dolegliwości?

Reklama

Znajdujące się w obrębie gardła migdałki są strukturami, które mają styczność w zasadzie ze wszystkimi drobnoustrojami, które dostają się do jamy ustnej – to z tego właśnie względu w przebiegu różnorakich infekcji dochodzić może do ich obrzęku. Zakażenia są zresztą podstawową przyczyną obrzęku migdałków – zjawisko obserwować można w przebiegu m.in. anginy paciorkowcowej, mononukleozy, grypy czy infekcji adenowirusowych.

Obrzęk migdałków może więc być skutkiem zachorowania na jakąś wirusową czy bakteryjną infekcję, warto tutaj jednak podkreślić, że może do niego dochodzić również i z powodu zdecydowanie poważniejszej jednostki, jaką jest choroba nowotworowa. Nowotwory głowy i szyi, szczęśliwie, spotykane są stosunkowo rzadko, wtedy jednak, gdy obrzęk migdałków utrzymuje się u chorego przez dłuższy czas, warto przeanalizować, czy nie pojawiły się u niego jakieś inne jeszcze dolegliwości. Wśród objawów, które mogą sugerować nowotwór, wymienić można znaczną, nieoczekiwaną utratę masy ciała, przewlekłe trudności z połykaniem i oddychaniem oraz utrudnione przeżuwanie pokarmów.

Schorzenia, w których pojawia się obrzęk migdałków, leczone mogą być naprawdę różnie – w przypadku infekcji bakteryjnych stosowana jest antybiotykoterapia, u osób z zakażeniami wirusowymi wykorzystywane jest z kolei leczenie objawowe. Istnieją jednak pewne uniwersalne metody, które mogą pomóc uporać się z dokuczliwymi, powiązanymi z obrzękiem migdałków nieprawidłowościami, takimi jak np. znacznie utrudnione przełykanie. Pacjentom polecić można m.in. picie dużych ilości płynów, ssanie jakichś cukierków czy przeprowadzanie różnych inhalacji, pomocne bywa także skorzystanie z nawilżacza powietrza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze