Zaloguj
Reklama

Pieczenie języka: przyczyną może być gorący napój, ale i... uczulenie lub cukrzyca!

Badanie gardła u lekarza POZ
Fot. Shutterstock
Badanie gardła u lekarza POZ
(0)

Pieczenie języka to jedna z nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą dotyczyć jamy ustnej. Przyczyny takiego problemu bywają naprawdę rozmaite – zdarza się, że spowodowany jest on spożyciem zbyt gorącego napoju, jak i pieczenie języka może wynikać z chorowania na cukrzycę czy jakiejś infekcji toczącej się w jamie ustnej. Właśnie ze względu na mnogość potencjalnych przyczyn pieczenia języka w sytuacji, gdy problem ten utrzymuje się u pacjenta przez dłuższy czas, powinien się on udać na konsultację do lekarza.

Reklama

Tak jak pieczenie języka miewa rozmaity charakter – może ono być przemijające lub utrzymywać się przez cały czas, ale i mieć niewielkie lub znaczne natężenie – tak i rozmaite bywają przyczyny tego problemu.

Najczęściej przyczyny pieczenia języka są dość prozaiczne – zwykle dolegliwość powiązana jest ze spożyciem zbyt gorących płynów lub jakichś drażniących, uszkadzających przejściowo błonę śluzową języka, pokarmów. Zdarza się także, że pieczenie języka wynika z pewnych zachowań pacjenta. Doprowadzić do tej przypadłości może bowiem spożywanie zbyt dużych ilości kwaśnych pokarmów. Czasami problem pojawia się w związku z… nadmierną higieną jamy ustnej. Piekący język może być bowiem skutkiem zarówno zbyt częstego i silnego jego szczotkowania, jak i dochodzić do tej nieprawidłowości może wskutek nadużywania płynów do płukania jamy ustnej.

Innymi możliwymi przyczynami pieczenia języka są różne jednostki chorobowe. W rzeczywistości problem występować może w przebiegu zasadniczo skrajnych schorzeń, takich jak:

  • różne infekcje jamy ustnej,
  • uczulenia na jakieś pokarmy,
  • cukrzyca,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niedobory witaminowe.

Czasami pieczenie języka wynika zaś ze stosowania pewnych leków – taki skutek uboczny może pojawiać się m.in. w przypadku zażywania niektórych leków hipotensyjnych.

Doskonale widać, że pieczenia języka bagatelizować nie wolno – problem może mieć bardzo różne przyczyny i wtedy, gdy towarzyszy nam przez dłuższy czas, po prostu musimy udać się na wizytę do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze