Zaloguj
Reklama

Angina Ludwiga: co to za choroba i jak ją leczyć?

Ból gardła
Fot. medforum
Ból gardła
(0)

Angina Ludwiga to szczęśliwie rzadko występująca choroba, która z powszechnie znaną anginą – poza nazwą – nie ma wiele wspólnego. Jednostka wywoływana jest przez bakterie i jest ona problemem dość poważnym – zdarza się, że u pacjentów z anginą Ludwiga konieczne jest wykonanie nagłej tracheostomii. Z czym jednak dokładnie związana jest ta choroba, jakie są jej objawy i na czym opiera się leczenie anginy Ludwiga?

Reklama

Angina Ludwiga swoją nazwę wzięła od nazwiska niemieckiego lekarza, Wilhelma Friedricha von Ludwiga, który to był autorem pierwszego – opublikowanego w 1836 roku – opisu tej jednostki. Tak naprawdę pierwsza nazwa schorzenia nie do końca oddaje jego istotę – problem bywa określany również innym mianem, które bardziej odpowiada jego naturze i jest nim ropowica dna jamy ustnej.

Typowo angina Ludwiga wywoływana jest przez bakterie. Zazwyczaj schorzenie rozwija się w związku z zakażeniami zębów, sprzyjać mu jednak mogą również i urazy jamy ustnej, ekstrakcja zębów oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Zazwyczaj objawy anginy Ludwiga są dość dotkliwe – najczęściej chorzy doświadczają takich problemów, jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • obrzęk i ból szyi,
  • trudności z połykaniem i oddychaniem.

Wśród innych możliwych objawów anginy Ludwiga wymieniane są:

  • ból jamy ustnej,
  • obrzęk języka,
  • chrypka,
  • ślinotok,
  • ból gardła,
  • znaczne osłabienie.

Angina Ludwiga jest poważnym problemem nie tylko z powodu tego, że jej objawy są dość uciążliwe – ropowica dna jamy ustnej doprowadzić może bowiem do tak nasilonego obrzęku języka oraz tkanek miękkich, że ograniczony może zostać przepływ powietrza przez drogi oddechowe. U osób, u których dojdzie do takiego zjawiska, niezbędne może być wykonanie pilnej tracheostomii, a nawet intubacji.

Ze względu na powyżej wspomniane zagrożenie, a także i inne jeszcze możliwe powikłania anginy Ludwiga (takie jak np. szerzenie się stanu zapalnego na sąsiednie przestrzenie, m.in. do przestrzeni przygardłowej), choroba wymaga szybkiego rozpoznawania i leczenia. Podstawową metodą leczenia anginy Ludwiga jest antybiotykoterapia – początkowo chorym leki podawane są drogą dożylną. Zwykle przeprowadzany jest również drenaż zakażonych tkanek. U pacjentów cierpiących na anginę Ludwiga niezbędne są również dbałość o odpowiednie nawodnienie oraz regularna kontrola drożności ich dróg oddechowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze