Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Gruźlicy

Kaszel i ból gardła
Fot. panthermedia
Kaszel i ból gardła
(0)

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ma na celu pogłębianie wiedzy dotyczącej choroby.

Reklama

24 marca 1882 roku Robert Koch, niemiecki lekarz i bakteriolog, poinformował świat o wyizolowaniu prątka gruźlicy. Dokonanie to przyczyniło się w przyszłości do ocalenia milionów istnień na ziemskim globie
Dziś gruźlica jest na ogół w pełni wyleczalna dzięki dostępnej diagnostyce, odpowiedniemu leczeniu czy właściwym szczepieniom ochronnym. W Polsce na tę chwilę zapadalność na chorobę nie jest duża, choć w czasie powojennym stanowiła bardzo częstą przyczynę zgonów. Obecnie najczęściej na gruźlicę chorują osoby starsze, natomiast u ludzi młodszych zachorowania zdarzają się naprawdę rzadko.

Na Ziemi jednak gruźlica wciąż zbiera żniwo, szczególnie w Indiach, Indonezji, Chinach czy Afryce Południowej. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że 2015 roku na chorobę zapadło ponad 10 milionów ludzi, z kolei 2 mld ludzi są zarażone prątkiem gruźlicy. To pokazuje, że problem ten nie należy do kategorii przeszłości, a wciąż stanowi wyzwanie dla lekarzy.

Warto pamiętać o tym, że choroba nie zawsze daje objawy, do których należą przede wszystkim: kaszel (na początku suchy, który później przechodzi w mokry), odkrztuszanie plwociny, osłabienie, bóle w klatce piersiowej, gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli rozpoznasz u siebie podobne symptomy, udaj się do specjalisty, który przeprowadzi RTG bądź wykona badania pod kątem obecnej w plwocinie bakterii. Choć choroba kojarzona jest przede wszystkim z zajęciem płuc, to może zaatakować prawie każdy narząd w ludzkim organizmie. W Polsce wciąż niestety zdarzają się lekkodporne przypadki gruźlicy, kórych leczenie okazuje się być efektywne u zaledwie połowy zakażonych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze