Zaloguj
Reklama

Skąd się może brać posmak mydła w ustach?

Sprzątanie
Fot. medforum
Sprzątanie
(3)

Jeżeli ludzie skarżą się na odczuwanie jakiegoś nieprzyjemnego posmaku w ustach, to zwykle określają go oni jako gorzki lub metaliczny. Choć jest to sytuacja zdecydowanie rzadsza, to zdarza się jednak i tak, że pacjent odczuwa w swojej jamie ustnej posmak mydła i to bez kontaktu z mydłem czy jakimś innym kosmetykiem. Najczęściej problem ten ma całkowicie błahe podłoże, możliwe jest jednak i to, że odczuwanie smaku mydła w ustach będzie spowodowane bardzo poważną chorobą, taką jak nawet udar mózgu.

Reklama

Skargi na uczucie smaku mydła w ustach nie są często słyszane przez lekarzy. Problem ten wydawać się może wręcz absurdalny, w praktyce jednak jego występowanie jest jak najbardziej możliwe i zawsze należy wtedy zastanowić się, jakie jest źródło tej nieprawidłowości.

Najczęstszą przyczyną posmaku mydła w ustach jest po prostu spożycie zanieczyszczonych pokarmów lub płynów. Zdarza się, że pacjent zje jakiś owoc, który znajdował się w wodzie z mydłem i nie został dokładnie opłukany. Podobnie mogą mieć osoby, które niekoniecznie lubią zmywać oraz te, których domownicy wykonują tę czynność niezbyt dokładnie – zjedzenie posiłku z zastawy, z której niedokładnie spłukane zostały środki czyszczące, również bywa przyczyną posmaku mydła w ustach.

Zdarza się, że uczucie smaku mydła w ustach wynika z przyjmowania przez pacjenta pewnych leków. Ogólnie rzadko zdarza się, że sam lek daje taki skutek uboczny – jeżeli u danej osoby pojawia się posmak mydła w ustach, to zwykle dopiero po tym, gdy nietypowy posmak po leku wejdzie w interakcje z pokarmem czy płynem i to właśnie może skutkować odczuwaniem nietypowego smaku w jamie ustnej. W sytuacji, gdy problem pojawia się po rozpoczęciu zażywania jakiegoś nowego farmaceutyku i prowadzi to do występowania u pacjenta znacznego dyskomfortu, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem – możliwe, że będzie istniała możliwość zmiany takiego preparatu na jakiś inny.

Przyczyną posmaku mydła w ustach może być jednak i bardzo poważna choroba, którą jest udar mózgu. Tak naprawdę bowiem to właśnie w mózgowiu odbywa się ostateczna interpretacja bodźców, które pierwotnie odbierane są przez kubki smakowe – wtedy, gdy czynność układu nerwowego pacjenta jest zaburzona, dochodzić może do tego, że zwyczajne smaki – np. kwaśny czy słodki – będą odczuwane zdecydowanie inaczej. Udar mózgu jest tak naprawdę wyjątkowo rzadką przyczyną uczucia smaku mydła ustach i zanim o problem ten zacznie się podejrzewać tę właśnie poważną chorobę, najpierw wykluczyć trzeba zdecydowanie częstsze przyczyny tej nieprawidłowości.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze