Zaloguj
Reklama

Przyczyny ślinienia się

Malowanie ust
Fot. ojoimages
Malowanie ust
(2)

Kiedy ślinienie się widzimy u niemowlęcia, zazwyczaj odbieramy to za zjawisko całkowicie naturalne. Inaczej odbierane jest już to, kiedy niekontrolowany wypływ śliny występuje u starszego dziecka lub u dorosłego – osoba, która doświadcza tego problemu, może być wyjątkowo zawstydzona z powodu swojej przypadłości. Możliwych przyczyn ślinienia się jest kilka – są nimi przede wszystkim choroby neurologiczne, ale nie tylko.

Reklama

Podstawowym stanem, w którym każdemu z nas może zdarzyć się ślinienie, jest nocny wypoczynek. W trakcie snu po prostu rzadziej przełykamy ślinę, dodatkowo rozluźnieniu ulegają mięśnie jamy ustnej, w związku z czym dość naturalnym zjawiskiem jest to, że ślina po prostu wydostaje się z ust.

Niektóre jednak osoby – zarówno dzieci, jak i dorośli – zmagają się z niekontrolowanym wypływem śliny również i w ciągu dni. Możliwym podłożem takiego problemu mogą być głównie różne choroby neurologiczne, ale i infekcje. W pierwszym z wymienionych przypadków przyczyną ślinienia się mogą być:

  • przebycie udaru mózgu,
  • doświadczenie urazu głowy (a zwłaszcza licznych urazów),
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • miastenia,
  • choroba Parkinsona,
  • zespół Guillaina-Barrégo,
  • porażenie nerwu twarzowego.

Jeżeli zaś chodzi o infekcje, to w tym przypadku przyczyną ślinienia się może być przede wszystkim zapalenie nagłośni. Kiedy struktura ta zostanie objęta zakażeniem, dochodzi do jej obrzęknięcia – to z kolei upośledza przełykanie, w związku z czym nasila się ryzyko, że pacjent będzie się ślinił.

Przyczyny ślinienia się, jak więc widać, bywają różne. Niezwykle istotne jest wykrycie konkretnej z nich u pacjenta, który niekontrolowanie się ślini, ponieważ to właśnie od przyczyny zaburzenia uzależnia się wybór leczenia. Pomagać może leczenie skierowane swoiście ku danej chorobie, ale i ingerencje wpływające na czynność samych gruczołów ślinowych (takowymi może być m.in. stosowanie iniekcji z toksyny botulinowej w okolicy ślinianek).

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze