Zaloguj
Reklama

Polipy krtani – czy operacja to ostateczność?

Śpiewanie
Fot. ojoimages
Śpiewanie
(0)

Polipy to miękkie guzki, które wyrastają ze zmienionej przez stan zapalny śluzówki. Polipy krtani najczęściej zlokalizowane są na strunach głosowych. Jakie są przyczyny powstawania polipów? Czy operacja to ostateczność?

Reklama

Przyczyny powstawania polipów

Ciężko wskazać przyczynę, dla której jedni są narażeni bardziej na powstawanie polipów niż inni. Lekarze wskazują na szereg czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się guzków. Zalicza się tu stany zapalne błony śluzowej nosa, zatok, astmę, mukowiscydozę, osłabiony układ odpornościowy. Czynnikiem ryzyka są również dym papierosowy czy narażenie na opary z chemikaliów. Polipy krtani to również schorzenie zawodowe diagnozowane zwłaszcza u nauczycieli czy wokalistów,  u których struny głosowe są przeciążone.

Objawy polipów krtani oraz sposoby leczenia

Do charakterystycznych objawów, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa, zalicza się:

  • problemy ze swobodnym oddychaniem,
  • uczucie suchości w gardle,
  • utrata głosu.

Badanie stroboskopowe krtani wykonywane jest w przypadku podejrzenia wystąpienia polipów. Lekarz znieczula gardło, a następnie wprowadza do niego stroboskop. Podczas badania na monitorze lekarz obserwuje w dużym powiększeniu krtań i fałdy głosowe. Dodatkową metodą badania jest fiberoskopia. Leczenie polipów krtani zależy od wielkości i liczebności guzków – praktykuje się przede wszystkim usuwanie zmian, ponieważ wykazują tendencję do przejścia w formę złośliwą. Po operacji zaleca się oszczędzanie strun głosowych i stosowanie przepisanych przez lekarza syropów. Należy również ograniczyć spożycie mocnej kawy czy herbaty. Nie należy natomiast spożywać alkoholu i palić papierosów. Ważne jest również zapobieganie przesuszeniu gardła. Zabieg usunięcia polipów krtani nie jest mocno inwazyjny. Ze względu na możliwość pojawienia się zmian nowotworowych w obrębie krtani w razie wskazań lekarskich warto skorzystać z opcji zabiegu operacyjnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze