Zaloguj
Reklama

Oddech wpływa na naszą pamięć i reakcje emocjonalne

Nos
Fot. Shutterstock
Nos
(0)

Naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern dowiedli, że sposób, w jaki oddychamy, wpływa na naszą zdolność zapamiętywania i odczuwanie strachu.

Reklama

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 60 ochotników. Pokazano im zdjęcia twarzy przedstawiających uczucie strachu lub zaskoczenia i poproszono ich, by w jak najszybszym czasie określili przedstawioną na fotografii emocję. Dodatkowo mieli zapamiętać obiekty, które również zamieszczone były na zdjęciach.

Badanie pokazało, że osoby biorące udział w doświadczeniu szybciej rozpoznawały twarze, na których widniało uczucie strachu.  Ponadto w pamięć lepiej zapadały im obiekty, z którymi mieli do czynienia podczas wdychania powietrza przez nos. Efekt znikał natomiast w momencie, gdy oddychanie odbywało się przez usta.

Christina Zelano, koordynatorka badania, wyznała, że największym osiągnięciem badania jest odkrycie zależności pomiędzy sposobem oddychania a aktywności mózgu. Wdychanie powietrza pobudza bowiem neurony w korze węchowej, jądrze migdałowatym oraz hipokampie.

Zelano powiedziała także, że jeśli znajdujemy się w stanie zagrożenia, nasz oddech staje się szybszy, w rezultacie czego więcej czasu poświęcamy na wdychanie powietrza niż w stanie relaksu. Wrodzona reakcja naszego ciała na strach może mieć pozytywny wpływ i skutkować szybszym czasem reakcji na znajdujące się w otoczeniu zagrożenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze