Zaloguj
Reklama

Kamienie migdałkowe – jedna z możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Kamienie migdałkowe – jedna z możliwych przyczyn nieświeżego oddechu
Fot. pantherstock
(0)

Za nieświeży oddech zwykle wini się niedostateczną higienę jamy ustnej, prawda jest jednak taka, że problem ten może mieć wiele innych przyczyn – jedną z nich są kamienie migdałkowe. Przyczyny ich rozwoju do dziś nie są jasne, wiadomo jednak to, że mogą one prowadzić właśnie do nieprzyjemnego zapachu z ust, ale i do występowania metalicznego posmaku czy uczucia posiadania ciała obcego w gardle. Czym jednak w ogóle są kamienie migdałkowe i co zrobić w razie ich wystąpienia?

Reklama

W obrębie migdałków wyróżniane są tzw. krypty, czyli swoiste zagłębienia. Gromadzić się w nich mogą różne substancje, takie jak np. komórki bakteryjne, ślina, resztki pokarmowe czy obumarłe komórki. One właśnie mogą wchodzić w skład kamieni migdałkowych. Wymienione substancje obecne są u wszystkich ludzi, nie każdy jednak zmaga się z kamieniami migdałkowymi – nie do końca wiadomo, co odpowiada za ich występowanie. Niektórzy autorzy powiązują kamienie migdałkowe z nawracającymi zapaleniami zatok i samych migdałków, inni z kolei zwracają uwagę na to, że częściej obserwowane są one u osób posiadających duże migdałki.

Kamieni migdałkowych zwykle samemu nie damy rady zaobserwować, możemy jednak – i to dosłownie – wyczuć ich obecność. Mogą one bowiem być przyczyną nieświeżego oddechu. O tym, że to właśnie kamienie migdałkowe odpowiadają za tę kłopotliwą przypadłość, sugerować może m.in. to, że starania o właściwą higienę jamy ustnej nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wziąć pod uwagę, jako możliwą przyczynę nieświeżego oddechu, można kamienie migdałkowe również i wtedy, gdy problemowi towarzyszy ciągłe uczucie posiadania jakiejś niezidentyfikowanej przeszkody w gardle.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że mamy kamienie migdałkowe? Najbezpieczniej jest udać się do lekarza. Specjalista będzie w stanie ocenić, czy pacjent posiada takie twory, ale i będzie mógł on zastosować właściwy – i przede wszystkim bezpieczny – sposób ich usunięcia. W Internecie można co prawda znaleźć opisy dotyczące chociażby wyciskania zawartości krypt migdałkowych z wykorzystaniem patyczków kosmetycznych, aczkolwiek najkorzystniej jest się od tego powstrzymać i pozostawić ewakuację treści z migdałków specjaliście. Wtedy bowiem, gdy wykonane to zostanie w nieodpowiedni sposób, pojawia się ryzyko m.in. podrażnienia czy krwawienia z migdałków.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze