Zaloguj
Reklama

Kamienie migdałkowe – jedna z możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Ból gardła
Fot. pantherstock
Ból gardła
(0)

Za nieświeży oddech zwykle wini się niedostateczną higienę jamy ustnej, prawda jest jednak taka, że problem ten może mieć wiele innych przyczyn – jedną z nich są kamienie migdałkowe. Przyczyny ich rozwoju do dziś nie są jasne, wiadomo jednak to, że mogą one prowadzić właśnie do nieprzyjemnego zapachu z ust, ale i do występowania metalicznego posmaku czy uczucia posiadania ciała obcego w gardle. Czym jednak w ogóle są kamienie migdałkowe i co zrobić w razie ich wystąpienia?

Reklama

W obrębie migdałków wyróżniane są tzw. krypty, czyli swoiste zagłębienia. Gromadzić się w nich mogą różne substancje, takie jak np. komórki bakteryjne, ślina, resztki pokarmowe czy obumarłe komórki. One właśnie mogą wchodzić w skład kamieni migdałkowych. Wymienione substancje obecne są u wszystkich ludzi, nie każdy jednak zmaga się z kamieniami migdałkowymi – nie do końca wiadomo, co odpowiada za ich występowanie. Niektórzy autorzy powiązują kamienie migdałkowe z nawracającymi zapaleniami zatok i samych migdałków, inni z kolei zwracają uwagę na to, że częściej obserwowane są one u osób posiadających duże migdałki.

Kamieni migdałkowych zwykle samemu nie damy rady zaobserwować, możemy jednak – i to dosłownie – wyczuć ich obecność. Mogą one bowiem być przyczyną nieświeżego oddechu. O tym, że to właśnie kamienie migdałkowe odpowiadają za tę kłopotliwą przypadłość, sugerować może m.in. to, że starania o właściwą higienę jamy ustnej nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wziąć pod uwagę, jako możliwą przyczynę nieświeżego oddechu, można kamienie migdałkowe również i wtedy, gdy problemowi towarzyszy ciągłe uczucie posiadania jakiejś niezidentyfikowanej przeszkody w gardle.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że mamy kamienie migdałkowe? Najbezpieczniej jest udać się do lekarza. Specjalista będzie w stanie ocenić, czy pacjent posiada takie twory, ale i będzie mógł on zastosować właściwy – i przede wszystkim bezpieczny – sposób ich usunięcia. W Internecie można co prawda znaleźć opisy dotyczące chociażby wyciskania zawartości krypt migdałkowych z wykorzystaniem patyczków kosmetycznych, aczkolwiek najkorzystniej jest się od tego powstrzymać i pozostawić ewakuację treści z migdałków specjaliście. Wtedy bowiem, gdy wykonane to zostanie w nieodpowiedni sposób, pojawia się ryzyko m.in. podrażnienia czy krwawienia z migdałków.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze