Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny krwawienia z języka?

Język
Fot. Shutterstock
Język
(3)

Krwawienie z języka jest problemem dość rzadkim. Jeżeli jednak takowy wystąpi, powinno to zdecydowanie wzbudzić czujność – krwawienie z języka może być bowiem spowodowane tak błahym zdarzeniem, jak przygryzienie języka, ale i jego przyczyną może być nawet rozwinięcie się w obrębie tego narządu zmiany nowotworowej.

Reklama

Krwawienie z języka wystąpić może u każdego z nas. Taka możliwość wynika z tego, jaka jest najczęstsza przyczyna tego problemu – otóż zazwyczaj doprowadzamy do tego… sami. Krwawienie z języka typowo stanowi bowiem konsekwencję tego, że przygryziemy swój język, może ono również być skutkiem spożywania ostrych albo twardych pokarmów. Inną stosunkowo częstą przyczyną krwawienia z języka są urazy tego narządu, do których częściej dochodzi u osób korzystających z protez zębowych czy aparatów ortodontycznych.

W sytuacji, gdy wystąpi u nas krwawienie z języka, zawsze powinniśmy się jednak choć przez chwilę zastanowić, czy rzeczywiście przyczyną problemu jest któreś z powyżej wymienionych zdarzeń. Istnieje bowiem możliwość, że krwawienie z języka wystąpiło z powodu jakiejś choroby. Jako przykład można podać tutaj grzybicę jamy ustnej czy pojawienie się zmian opryszczkowych na języku – oba problemy zwiększają możliwość wystąpienie krwawienia z języka.

Poza schorzeniami infekcyjnymi przyczyną tego, że język krwawi, może być także obecność w jego obrębie naczyniaków. Za najgroźniejszą zaś przyczynę krwawienia z języka uznać można nowotwór. Szczególny niepokój powinien pojawiać się wtedy, kiedy poza krwawieniami pacjent doświadcza innych potencjalnych objawów raka języka, takich jak np. ból, uczucie sztywności czy drętwienia języka oraz obecność w obrębie tego narządu jakichś nietypowych, guzkowatych tworów.

Krwawienie z języka – szczęśliwie – najczęściej ma błahe przyczyny. Jeżeli jednak epizody problemu pojawiają się często, a do tego pacjent ma jakieś inne jeszcze dolegliwości, zdecydowanie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze