Zaloguj
Reklama

Foniatra – kiedy powinnaś się do niego udać ?

Badanie laryngologiczne
Fot. panthermedia
Badanie laryngologiczne
(0)

Mało kto słyszał o foniatrach, jednak zakres ich działania jest ogromny. Lekarze tej specjalności skupiają się na leczeniu m.in. zaburzeń i schorzeń głosu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na zaburzenia mowy i/lub słuchu – nie przerywaj czytania!

Reklama

Foniatria – co to takiego?

Foniatria to dział nauki wywodzący się z otolaryngologii, który zajmuje się badaniem zaburzeń słuchu, mowy, języka, ale również zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu narządu słuchu, czyli ucha. Wyżej wymienione zaburzenia są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci – nieleczone mogą rzutować na ich rozwój, a w konsekwencji stanowić problem w dorosłym życiu.

Jakie dolegliwości wyleczy foniatra?

Niektóre ze schorzeń, które leczą foniatrzy, wydają się z pozoru błahe, stąd często je bagatelizujemy. Okazuje się jednak, że np. nawracająca chrypka może mieć poważniejsze podłoże niż zwykłe przeziębienie. Foniatra pomoże nam m.in. w następujących dolegliwościach:

  • Chrypa,
  • Przytkane uszy,
  • Pogorszenie słuchu,
  • Zaburzenia głosu związane ze strunami głosowymi.

Foniatrzy specjalizują się w pomocy osobom niedosłyszącym czy pozbawionym słuchu – to właśnie lekarze tej specjalności pomagają chorym w normalnym komunikowaniu się i wyrażaniu swoich emocji głosem. Co ważne, foniatrzy ze względu na wywodzenie się z otolaryngologii specjalizują się również w leczeniu schorzeń, które powstają np. po usunięciu polipów ze strun głosowych czy również po takich zabiegach chirurgicznych, jak choćby usunięcie krtani. Wizyta u foniatry zalecana jest również w momencie, gdy borykamy się z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania języka, przez co utrudnione jest normalne, codzienne komunikowanie się.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze