Foniatra – kiedy powinnaś się do niego udać ?

Mało kto słyszał o foniatrach, jednak zakres ich działania jest ogromny. Lekarze tej specjalności skupiają się na leczeniu m.in. zaburzeń i schorzeń głosu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na zaburzenia mowy i/lub słuchu – nie przerywaj czytania!
Foniatria – co to takiego?
Foniatria to dział nauki wywodzący się z otolaryngologii, który zajmuje się badaniem zaburzeń słuchu, mowy, języka, ale również zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu narządu słuchu, czyli ucha. Wyżej wymienione zaburzenia są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci – nieleczone mogą rzutować na ich rozwój, a w konsekwencji stanowić problem w dorosłym życiu.
Jakie dolegliwości wyleczy foniatra?
Niektóre ze schorzeń, które leczą foniatrzy, wydają się z pozoru błahe, stąd często je bagatelizujemy. Okazuje się jednak, że np. nawracająca chrypka może mieć poważniejsze podłoże niż zwykłe przeziębienie. Foniatra pomoże nam m.in. w następujących dolegliwościach:
- Chrypa,
- Przytkane uszy,
- Pogorszenie słuchu,
- Zaburzenia głosu związane ze strunami głosowymi.
Foniatrzy specjalizują się w pomocy osobom niedosłyszącym czy pozbawionym słuchu – to właśnie lekarze tej specjalności pomagają chorym w normalnym komunikowaniu się i wyrażaniu swoich emocji głosem. Co ważne, foniatrzy ze względu na wywodzenie się z otolaryngologii specjalizują się również w leczeniu schorzeń, które powstają np. po usunięciu polipów ze strun głosowych czy również po takich zabiegach chirurgicznych, jak choćby usunięcie krtani. Wizyta u foniatry zalecana jest również w momencie, gdy borykamy się z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania języka, przez co utrudnione jest normalne, codzienne komunikowanie się.