Zaloguj
Reklama

Cukrzyca zwiększa ryzyko raka jamy ustnej

Jama ustna mięśnie
Fot. panthermedia
Jama ustna mięśnie
(0)

Czynnikami, które zwiększają ryzyko raka jamy ustnej, są między innymi zakażenia wirusem HPV, palenie papierosów oraz nadmierne spożycie alkoholu. Brytyjscy i australijscy naukowcy zwracają jednak uwagę na to, że z rakiem jamy ustnej związana może być jednak również i pewna choroba, która jest niestety stosunkowo często spotykana. Okazuje się bowiem, że zwiększone ryzyko raka jamy ustnej występuje także i u tych pacjentów, którzy chorują na cukrzycę.

Reklama

Cukrzyca to choroba przewlekła, która stwarza możliwość wystąpieniem wielu różnych powikłań – dotyczyć mogą one m.in. nerek, jak i serca, układu nerwowego czy narządu wzroku. Okazuje się jednak, że z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej związanych jest zdecydowanie więcej zagrożeń – brytyjscy uczeni donoszą, że choroba ta może zwiększać ryzyko raka jamy ustnej.

Cukrzyca ogólnie zwiększa ryzyko chorób nowotworowych – w przypadku kobiet ryzyko to jest zwiększone o 27%, u mężczyzn zaś zagrożenie wystąpieniem raka zwiększa się o 19%. Jeżeli zaś chodzi o wzrost ryzyka rozwoju raka jamy ustnej, to największym zagrożeniem obarczone są kobiety z cukrzycą – u nich ryzyko, że dojdzie do tej choroby, zwiększone jest o 13%.

Wnioski uczonych sugerują, że pacjenci z cukrzycą zdecydowanie powinni mieć na uwadze stan zdrowia swojej jamy ustnej. Znane już wcześniej było to, że zaburzenia gospodarki węglowodanowej zwiększają ryzyko m.in. chorób przyzębia. W świetle jednak tego, że cukrzyca może nasilać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, chorzy zdecydowanie powinni zwracać uwagę na potencjalne objawy tej choroby. Takowymi mogą być niegojące się przez dłuższy czas owrzodzenia jamy ustnej, ale i białawe czy czerwonawe zmiany na błonie śluzowej oraz obecność różnych wyczuwalnych guzków.

Należy tutaj podkreślić, że w rokowaniu w przypadku raka jamy ustnej bardzo duże znaczenie ma wczesne wykrycie choroby – wtedy, gdy jest ona wykryta wcześnie, 5-letnie przeżycie dotyczy nawet powyżej 90% chorych. W sytuacji zaś, gdy w momencie rozpoznania choroba jest już znacznie zaawansowana, wskaźnik 5-letniej przeżywalności może drastycznie maleć do 50%.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze