Zaloguj
Reklama

COVID-19 a ból gardła

Ból gardła
Fot. Shutterstock
Ból gardła
(0)

COVID-19 miewa bardzo różne objawy – tak jak początkowo zakażenie charakteryzowały przede wszystkim utrata odczuwania smaków i zapachów, tak obecnie doskonale widoczne jest to, że w przebiegu infekcji występować mogą również i całkowicie inne dolegliwości. Jedną z możliwych jest ból gardła – czy istnieją jakieś charakterystyczne właśnie dla COVID-19 cechy bólu w tej okolicy ciała?

Reklama

Trwająca od kilkudziesięciu już miesięcy pandemia COVID-19 wielokrotnie już zaskoczyła zarówno pacjentów, jak i samych lekarzy – wraz z pojawianiem się co jakiś czas nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2 doskonale widoczne stało się to, że w przebiegu wywoływanej przez niego infekcji możliwe jest występowanie naprawdę różnorodnych objawów. Ostatecznie okazuje się, że u osób chorujących na COVID-19 pojawiać się mogą dolegliwości typowo kojarzone z całkowicie innymi infekcjami, takimi jak zwyczajne przeziębienie czy grypa. Jednym z takich objawów może być ból gardła.

Trudno jednoznacznie opisać ból gardła charakterystyczny dla COVID-19. Na podstawie obecnie dostępnych danych zauważalne jest jednak to, że w przebiegu infekcji dochodzić może do znacznego przesuszenia błon śluzowych gardła, a sam ból miewa charakter drapiący. Część chorych doświadcza również dolegliwości bólowych podczas przełykania.

Ból gardła to ostatecznie objaw bardzo niespecyficzny – występować on może w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak i w przypadku przeziębienia, grypy, zapalenia krtani czy anginy. Na podstawie samego charakteru tej dolegliwości nie sposób stwierdzić, jaka dokładnie jednostka wystąpiła u pacjenta – w razie wątpliwości rozwiać je można, wykonując test na COVID-19. Umożliwi to nie tylko poznanie diagnozy, ale i – w razie uzyskania pozytywnego wyniku – podjęcie odpowiednich działań, które zmniejszą ryzyko zarażenia wirusem innych osób.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze