Zaloguj
Reklama

Angina Plauta-Vincenta – co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

Bolące gardło podczas przeziębienia
Fot. panthermedia
Bolące gardło podczas przeziębienia
(0)

Z anginą zetknął się zapewne każdy z nas. Co wywołuje chorobę? Jak przebiega leczenie? Czy da się skutecznie zapobiegać chorobie?

Reklama

Angina Plauta-Vincenta została opisana po raz pierwszy przez Hugo Carla Plauta, niemieckiego bakteriologa oraz Jeana Henriego Vincenta, francuskiego lekarza. Pierwsze wzmianki literaturowe o chorobie pojawiły się na początku XX wieku.

Angina Plauta-Vincenta – przyczyny

Angina jest chorobą bakteryjną. Najczęściej wywoływana jest przez krętki i wrzecionowce, choć aby konkretnie wskazać, jakie bakterie wywołały chorobę, należy wykonać wymaz z gardła. Wśród bakterii najczęściej wywołujących chorobę wymienia się Leptotrichia buccalis, Fusobacterium necrophorum, Treponema vicenti. Bakterie atakują tkankę chłonną gardła, powodując pojawienie się nalotu o charakterystycznej, brudnoszarej barwie na migdałkach.

Objawy choroby

Poza bólem gardła nasilającym się przy połykaniu u chorych obserwuje się znaczne powiększenie migdałków oraz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z ust. Pacjenci skarżą się na pogorszenie samopoczucia, spadek energii, ogólne „rozbicie”, uczucie bólu w trakcie przełykania. Zmiany w badaniu uwidaczniają się przede wszystkim na jednym migdale, na którym uwidacznia się nalot. Zmiany mogą również rozprzestrzeniać się w okolice podniebienia, dziąseł czy drugiego migdałka.

Rozpoznanie

Trafna diagnoza i dobranie leczenia związane są przede wszystkim z wykonaniem rozmazu z gardła i określeniu, jakie drobnoustroje zaatakowały tkankę. Pobranie wymazu jest bezbolesne, a wynik z laboratorium otrzymany stosunkowo szybko.

Leczenie anginy

Leczenie anginy powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza laryngologa. Skuteczną metodą leczenia wspomagającego jest prowadzenie płukanek gardła roztworami przepisanymi przez lekarza. Lekarz zapewne przepisze również antybiotykoterapię – najskuteczniejsze w leczeniu anginy są antybiotyki z grupy penicylin. Warto również zaopatrzyć się w miejscowe środki przeciwbólowe i odkażające w postaci sprayu. Niezbędne może okazać się zastosowanie środków przeciwgorączkowych, ponieważ chorobie często towarzyszy wysoka temperatura.

Angina a możliwość zarażenia innych

Angina jest zaraźliwa – możliwość zarażenia po użyciu nieumytych sztućców używanych przez osobę chorą istnieje zawsze. Jeśli w domu mamy chorego na anginę – należy dbać i zachować szczególną higienę.

Możliwe powikłania

Nieleczona angina prowadzi do powstawania szeregu powikłań – do rzadko występujących powikłań zalicza się zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, gorączkę reumatyczną, ale również tzw. poanginową sepsę (posocznica). Pamiętajmy, że zakażenie sepsą postępuje niezwykle szybko – już w ciągu kilku godzin może dojść do pojawienia się skazy krwotocznej oraz zagrażającemu życiu wstrząsu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze