Zaloguj
Reklama

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
Fot. medforum
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
(0)
Reklama

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej nazywana jest inaczej żabką. Pomimo tak ładnej nazwy może ona przysporzyć pacjentom wielu problemów. Występuje ona zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w każdym wieku, choć z przewagą u płci żeńskiej. Mamy z nią do czynienia w drugiej dekadzie życia a przyczyną powstawania jest zaburzenie w odpływie śliny w konsekwencji zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki.

Do zablokowania może dojść między innymi podczas: urazów w okolicy podjęzykowej, blizn, stanu zapalnego, zwłóknienia przewodu ślinowego czy kamicy ślinianek. W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należ zgłosić się do laryngologa.

Objawy i przebieg torbieli zastoinowej ślinianki podjęzykowej

Zablokowanie normalnego i sprawnego odpływu śliny prowadzi do jej zalegania, wypchnięcia języka ku górze i przodowi, dysfagii, problemów z mową (jest ona utrudniona gdy torbiel się powiększa) oraz obrzęku okolicy podjęzykowej. Podczas wywiadu z pacjentem oraz przy badaniu laryngologicznym lekarz jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy mamy do czynienia z żabką. Widoczne jest bowiem w okolicy podjęzykowej zgrubienie/ uwypuklenie o kolorze niebieskawym w którym nagromadzona jest określona ilość śluzu. Zdarza się tak, że torbiel może pęknąć sama po czym jednak znów ma tendencje do odbudowywania się.

Leczenie torbieli zastoinowej ślinianki podjęzykowej

Leczenie żabki związane jest z jej usunięciem wraz ze ślinianką- by nie powracała. Zabieg wykonywany jest przez laryngologa - chirurga po wcześniejszym przygotowaniu pacjenta. Po zabiegu należy przestrzegać wszelkich zasad ustalonych z lekarzem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy je natychmiast zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze