Zaloguj
Reklama

Skala Centora-McIsaaca

Autorzy: Zofia Zięba
Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(5)
Skala Centora-McIsaaca
Reklama

Skala wg Centora-McIsaaca służy do oceny prawdopodobieństwa paciorkowcowej etiologii zapalenia gardła.

Skala Centora-McIsaaca - Objawy i przebieg

Najczęstszym objawom klinicznym przypisano 1 punkt, dodatkowo 1 punkt otrzymują chorzy w wieku 3-14 lat, czyli w okresie największej częstotliwości zachorowań, a pacjentom w wieku > 45 roku życia odejmuje się 1 punkt. Maksymalna ilość punktów wynosi 5.

Objawy

Liczba punktów

Gorączka >38 st.C

1

Niewystępowanie kaszlu

1

Powiększone węzły chłonne podżuchwowe

1

Naloty włóknikowe z obrzękiem migdałków

1

Wiek 3-14 lat

1

Wiek 15-44 lat

0

Wiek >45 lat

-1

Interpretacja:

  • u pacjenta z liczbą punktów =>4 prawdopodobieństwo infekcji paciorkowcowej wy-nosi 51-53% i w tej sytuacji przy nasilonych objawach zlecamy antybiotykoterapię empiryczną bez konieczności wykonywania testów potwierdzenia, gdy objawy są ła-godne można wykonać szybki test antygenowy lub posiew, a decyzję o leczeniu pod-jąć w oparciu o wynik badania,
  • u pacjenta z liczba punktów 2-3 prawdopodobieństwo infekcji paciorkowcowej wyno-si 10-28%, a decyzję o włączeniu antybiotyku należy podjąć na podstawie dodatniego wyniku szybkiego testu antygenowego lub posiewu wymazu z gardła w kierunku Streptococcus pyogenes,
  • u pacjentów z liczbą punktów poniżej 2 ryzyko zapalenia gardła o etiologii pacior-kowcowej jest niewielkie i w tej sytuacji nie ma wskazań do przeprowadzania diagno-styki mikrobiologicznej, ani wdrażania antybiotykoterapii.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

1] Interna Szczeklika, mały podręcznik, Kompendium Medycyny Praktycznej, Kraków, 2014/2015, s. 391-392

2] Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2013, s. 164

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze