Rak krtani - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rak krtani należy do najczęstszych nowotworów głowy i szyi. Zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn, a głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Do innych czynników ryzyka zalicza się narażenie zawodowe na czynniki szkodliwe (spaliny, pyły, nawozy itd.), zła higiena jamy ustnej, nadużywanie alkoholu. Jest kilka zmian uznawanych za stany przedrakowe raka krtani tj: pachydermia, leukoplakia, brodawczaki.
Objawy i przebieg raka krtani
Wśród najczęstszych objawów wymienia się chrypkę, rzadziej uczucie przeszkody w krtani, ból przy połykaniu, przy zaawansowanych zmianach może wystąpić duszność. U wszystkich pacjentów, u których chrypka trwa dłużej niż dwa tygodnie i nie reaguje na leczenie przeciwzapalne powinno być wykonane badanie laryngoskopii. Rak krtani umiejscawia się najczęściej w części górnej i środkowej, te zlokalizowane w części górnej cechuje dynamiczny wzrost i obecność przerzutów w okolicznych węzłach chłonnych.
Leczenie raka krtani
Wybór metody leczenia zależy od lokalizacji oraz zaawansowania zmiany oraz od tego, czy są zmiany w okolicznych węzłach chłonnych. Wśród metod leczenia wymienia się leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu samej zmiany z zaoszczędzeniem krtani bądź na całkowitym wycięciu krtani i wytworzeniem tracheostomii czyli zespolenia między tchawicą a skórą szyi.
Leczeniem uzupełniającym jest napromienianie. Po usunięciu krtani niezwykle ważna jest rehabilitacja mowy prowadzona przez foniatrę i logopedę. W przypadku zmian zaawansowanych, nie kwalifikujących się do zabiegu pozostaje leczenie paliatywne z wykorzystaniem tracheostomii, czasem konieczne jest wykonanie gastrostomii uzupełnione leczeniem głównie przeciwbólowym.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski
Adres www źródła:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.