Rak krtani - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rak krtani, występuje częściej u mężczyzn aniżeli u kobiet, atakuję najczęściej pomiędzy 44 a 70 rokiem życia. Nowotwór ten może rozwinąć się tak naprawdę w każdej części krtani, tj. nagłośnia, głośnia i podgłośnia.
Objawy i przebieg raka krtani
W większości przypadków objawy raka krtani, to tylko chrypka, która utrzymuje się przez dłuży czas, około 4 tygodni. Pacjenci trafiają do lekarza z różnymi stopniami zaawansowania raka krtani. Jeśli jego zaawansowanie oraz rozległość są duże, konieczne jest częściowe a nawet całkowite usunięcie krtani.
Pierwsze objawy oraz wykrywanie
W sytuacji, gdy będziemy odczuwali ból w gardle, towarzyszyła nam będzie chrypka czy zauważymy jakiekolwiek zmiany z jamie ustnej, takie jak białe lub żółtawe plamy, guzki, brodawczaki, rogowacenie błon śluzowych oraz smugi, które utrzymują się powyżej 3-4 tygodni należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Rak krtani ma tendencje do szybkiego wzrostu, naciekania sąsiadujących z nim tkanek co z kolei prowadzi do ich zniszczenia. Co ważne, pamiętajmy o tym, iż komórki rakowe, mają zdolność do dawania przerzutów, gdyż wraz z krwią i limfą przenoszą się do węzłów chłonnych i dalej w odległe miejsca. Badania naukowe oraz obserwacje wykazały, iż rak krtani, 10-krotnie częściej dotyka mężczyzn. Choć zdarza się także u kobiet.
Diagnostyka raka krtani wymaga zebrania szczegółowych informacji od pacjenta, wykonaniu badania laryngologicznego a jeśli to konieczne dodatkowych badań np. USG, TK czy MRI. Leczenie związane jest ze stanem zaawansowania nowotworu. W niektórych przypadkach konieczne jest częściowe a nawet całkowite wycięcie krtani.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/treatment/laryngeal/Patient/page1
- http://www.nhs.uk/Conditions/Cancer-of-the-larynx/Pages/Introduction.aspx
- http://www.cancer.org/cancer/laryngealandhypopharyngealcancer/detailedguide/laryngeal-and-hypopharyngeal-cancer-signs-symptoms
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.