Zaloguj
Reklama

Przewlekłe zapalenie krtani - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(3)
Reklama

Przewlekły proces zapalny obejmujący elementy krtani występuje w trzech postaciach: proste, przerostowe i zanikowe zapalenie krtani. Czynniki ryzyka obejmują głównie drażniący wpływ czynników szkodliwych, które występują między innymi w środowisku pracy. U osób zawodowo posługujących się głosem jest to również częste schorzenie. Niektóre choroby przewlekłe jak rozstrzenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych mogą sprzyjać wystąpieniu objawów zapalenia krtani .
 

Objawy i przebieg przewlekłego zapalenia krtani

Objawy i przebieg

Typowo występuje chrypka, głos staję się szorstki, matowy. Pojawia się również przewlekłe odkrztuszanie oraz uczucie przeszkody w gardle. Jeśli chodzi natomiast o przebieg, objawy zwykle ustępują po przerwaniu narażenia na czynniki drażniące.

Leczenie

Leczenie jest kompleksowe - laryngologczne jak i foniatryczne. Podstawą leczenia jest wyeliminowanie czynników, które powodują podrażnienie krtani oraz oszczędzanie głosu. Jeśli chodzi o leki, zastosowanie mają preparaty mukolityczne, wykrztuśne. Dobre efekty daje zastosowanie inhalacji.

W postaci przerostowej z kolei wykorzystuje się chirurgiczne usuwanie zmian. W tej postaci należy zwrócić uwagę na to, czy zmiany są symetryczne. Przy asymetrii należy wykonać badanie histopatologiczne, aby wykluczyć obecność komórek rakowych.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze