Zaloguj
Reklama

Otoskleroza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Odprawa lekarska
Fot. medforum
Odprawa lekarska
(4)
Reklama

Otoskleroza to choroba dotycząca błędnika. W jej przebiegu dochodzi do przebudowy kostnej z rozwojem nieprawidłowej tkanki w obrębie kosteczek słuchowych ucha środkowego, doprowadzając do ich unieruchomienia. W konsekwencji pojawia się niedosłuch. Przyczyna schorzenia nie jest znana, uważa się, że w części przypadków pewien wpływ może mieć podłoże genetyczne. Częściej występuje u kobiet.

Objawy i przebieg otosklerozy

Często pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów są szumy uszne. Dodatkowo charakterystyczny jest postępujący niedosłuch. Najczęściej rozwija się niedosłuch typu przewodzeniowego, rzadziej, bo jedynie w ok 15 % przypadków niedosłuch typu odbiorczego. Nie występują  zawroty głowy ani zaburzenia równowagi. Typowe natomiast dla tych chorych jest to, że lepiej słyszą w hałasie. W przypadku wieloletniego przebiegu choroby dochodzi do pogłębiania niedosłuchu, może pojawić się głuchota.

Leczenie otosklerozy

Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne. Celem tej metody jest przywrócenie prawidłowej ruchomości błędnika kostnego. W przypadkach gdy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji konieczne jest zastosowanie aparatu słuchowego dostosowanego do rodzaju niedosłuchu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze