Otoskleroza - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Otoskleroza to choroba dotycząca błędnika. W jej przebiegu dochodzi do przebudowy kostnej z rozwojem nieprawidłowej tkanki w obrębie kosteczek słuchowych ucha środkowego, doprowadzając do ich unieruchomienia. W konsekwencji pojawia się niedosłuch. Przyczyna schorzenia nie jest znana, uważa się, że w części przypadków pewien wpływ może mieć podłoże genetyczne. Częściej występuje u kobiet.
Objawy i przebieg otosklerozy
Często pierwszym objawem zgłaszanym przez pacjentów są szumy uszne. Dodatkowo charakterystyczny jest postępujący niedosłuch. Najczęściej rozwija się niedosłuch typu przewodzeniowego, rzadziej, bo jedynie w ok 15 % przypadków niedosłuch typu odbiorczego. Nie występują zawroty głowy ani zaburzenia równowagi. Typowe natomiast dla tych chorych jest to, że lepiej słyszą w hałasie. W przypadku wieloletniego przebiegu choroby dochodzi do pogłębiania niedosłuchu, może pojawić się głuchota.
Leczenie otosklerozy
Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne. Celem tej metody jest przywrócenie prawidłowej ruchomości błędnika kostnego. W przypadkach gdy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji konieczne jest zastosowanie aparatu słuchowego dostosowanego do rodzaju niedosłuchu.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.