Zaloguj
Reklama

Wycięcie migdałków

Ból gardła u dziecka
Fot. medforum
Ból gardła u dziecka
(5)

Migdałki, to skupienia komórek odpornościowych, których funkcja jest ochrona organizmu przed różnego rodzaju infekcjami (wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi). Wyróżniamy migdałki podniebienne (które widoczne są po otwarciu jamy ustanej) oraz gardłowe (nie widać ich po szerokim otwarciu jamy ustnej). Położone są one za nozdrzami w jamie ustnej, u jednych pacjentów nie dają jakichkolwiek objawów u innych prowadzą do ciągłych infekcji.

Reklama

Spis treści:

  1. Co wiemy o migdałkach?
  2. Zabieg wycięcia migdałków

Wielu rodziców oraz osoby dorosłe zastanawiają się czy wycięcie migdałków jest konieczności? Decyzję o ich usunięciu podejmuje lekarz- laryngolog.

Co wiemy o migdałkach? 

Migdałki, które są skupiskami komórek immunologicznych, pełnią swoją funkcję, obrony organizmu przez drobnoustrojami do około 7go roku życia. Nie jest zalecane ich wycinanie przed drugim rokiem życia, jednak po ukończeniu około dziesięciu lat zanikają one same.

W sytuacji gdy migdałki stają się źródłem niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia pacjenta, konieczne może być ich usunięcie. Ciągłe zakażenia migdałków, ich powiększenie, które prowadzi do problemów z oddychaniem, połykaniem pokarmów oraz płynów kwalifikuje pacjenta do ich usunięcia. Innymi objawami wskazującymi na możliwość podjęcia decyzji o ich usunięciu są m.in. przewlekłe, nawracające bóle gardła, wady zgryzu, nieświeży oddech, bezdech senny, ropnie i inne. Zainfekowane migdałki mogą prowadzić także do częstych zakażeń uszu, problemów z mową a nawet niedosłuchu.

Zabieg wycięcia migdałków 

Przed zabiegiem wycięcia migdałków laryngolog, przeprowadzi bardzo dokładny wywiad z pacjentem, po czy zleci wykonanie dodatkowych badań. Przed data zabiegu, pacjent otrzyma zalecenia, jakich leków nie może zażywać i jak powinien przygotować się do zabiegu.  W dniu zabiegu powinien być na czczo, wcześniej z pełną dokumentacja lekarską. Najlepiej by towarzyszyła mu jakaś osoba, gdyż po zakończonym zabiegu nie powinien sam wracać do domu. Przed zabiegiem, pacjentowi założone zostanie wkłucie dożylne, następnie pacjent jest usypiany (znieczulenie ogólne). Migdałki usuwane są przez lekarza, przez usta a podstawy migdałków są przypalane. Całość zabiegu trwa do 60 minut.

Kiedy konieczne jest usunięcie migdałków u dzieci? fot. panthermedia

Po wybudzeniu, badany jest stan pacjenta, po czym gdy wszystko jest dobrze, pacjent może wrócić do domu. Powinien on postępować zgodnie z zaleceniami laryngologa, nie powinien m.in.: przyjmować aspiryny ani innych leków rozrzedzających krew, pić gorących napojów itp. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie i mogą pojawić się u niego różne objawy pooperacyjne. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy je zgłosić lekarzowi. W sytuacji gdy dziecko, przed wycięciem migdałków ma temperaturę, wysypkę bądź chorobę zakaźną, nie wolno z nim przychodzić na zabieg, termin zabiegu musi zostać przełożony.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Gryczyńska D. Otorynolaryngologia dziecięca, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007.
    2. Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
    3. Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze