Zaloguj
Reklama

Ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Chirurg operujący w czasie pandemii
Fot. Panthermedia
Chirurg operujący w czasie pandemii
(5)
Reklama

Ciała obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym są dość częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarzy otolaryngologów. Szczególnie często zdarza się to u dzieci. Najczęściej w uchu znajdowane są elementy zabawek, koraliki itp. Czasem w okresie wiosenno-letnim mogą to być również owady.

Objawy i przebieg ciała obcego w przewodzie słuchowym

Ciała obce w zależności od umiejscowienia oraz czasu zalegania w przewodzie słuchowym mogą być całkowicie bezobjawowe lub mogą powodować zaburzenia słuchu oraz dolegliwości bólowe. W przypadku, gdy znajdują się tam przez dłuższy okres czasu, szczególnie dotyczy to dużych ciał obcych, zlokalizowanych w sąsiedztwie błony bębenkowej mogą wywołać zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego.

Leczenie ciała obcego w przewodzie słuchowym

W każdym przypadku leczeniem powinien zająć się specjalista-otolaryngolog, z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań, głównie pod postacią zranienia błony śluzowej przewodu słuchowego, czasem może się zdarzyć wtórne zapalenie ucha środkowego czy rzadziej uszkodzenie błony bębenkowej.  Leczenie polega na usuwaniu ciał obcych za pomocą tak zwanych haczyków, czasem może być zastosowane wypłukiwanie z użyciem specjalnej strzykawki (używa się do tego najczęściej roztworu soli fizjologicznej).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.
    2. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze