Zaloguj
Reklama

Rak ucha: jakie daje objawy i na czym polega leczenie?

Stan zapalny ucha
Fot. Panthermedia
Stan zapalny ucha
(0)

Rak ucha to stosunkowo rzadko spotykany nowotwór złośliwy, który rozwijać się może zarówno w obrębie małżowiny usznej, jak i w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Objawy raka ucha uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji zmiany i mogą nimi być m.in. dolegliwości bólowe, ale i pogorszenie słuchu czy wyciek różnego rodzaju wydzieliny z ucha. Jakie mogą być przyczyny raka ucha i na czym polega leczenie tej choroby?

Reklama

W obrębie ucha najczęściej się rozwijają dwa nowotwory złośliwe: rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy. Pierwszy z wymienionych rozwija się przede wszystkim w okolicy małżowiny oraz ucha zewnętrznego, rak kolczystokomórkowy może z kolei pojawiać się m.in. w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Przyczyny raka ucha dotychczas nie zostały jednoznacznie ustalone. Podejrzewa się, że związek ze schorzeniem mogą mieć m.in. częste infekcje uszu. Oprócz tego zwraca się uwagę, że zwiększać ryzyko raka ucha może częsta ekspozycja skóry uszu na promieniowanie UV.

Objawy raka ucha bywają różne – uzależnione są one przede wszystkim od tego, w której części ucha rozwinie się nowotwór. Przykładowo wtedy, gdy zmiana wystąpi w obrębie kanału słuchowego, objawami mogą być pogorszenie słuchu, ból i wyraźnie zauważalny twór w kanale słuchowym. W sytuacji, gdy rak ucha umiejscowiony jest w uchu środkowym, dochodzić może z kolei do krwawień, pojawiania się różnego rodzaju wydzieliny w obrębie ucha czy do utraty słuchu.

Leczenie raka ucha bazuje na zabiegach chirurgicznych – w razie możliwości dokonywane są resekcje istniejących u chorych zmian. Dość często sama operacja nie jest jednak wystarczająca i u chorych dodatkowo wdrażana jest chemio- lub radioterapia. Istotne jest rozpoczynanie leczenia jak najwcześniej – im później jest ono stosowane, tym większe jest ryzyko chociażby tego, że zmiana obejmie inne niż ucho struktury, takie jak np. węzły chłonne, ślinianki czy zaopatrujące obręb głowy i szyi nerwy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze