Zaloguj
Reklama

Chrypka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Badanie gardła u lekarza POZ
Fot. Shutterstock
Badanie gardła u lekarza POZ
(0)
Reklama

Chrypka manifestuje się matowym, szorstkim głosem. Powstaje w wyniku zaburzenia drgań fałdów głosowych wskutek ich uszkodzenia lub z powodu uszkodzenia mięśni krtani lub ich unerwienia.

Jeśli chodzi o przyczyny chrypki mogą to być pierwotne choroby krtani takie jak: ostre zapalenie krtani, gardła lub nagłośni, zawodowe nadużywanie głosu, narażenie na dym tytoniowy, refluks żołądkowo-przełykowy, ciało obce. Wśród wtórnych przyczyn wymienić można osłabienie mięśni gardłowych w przebiegu miastenii, niedoczynności tarczycy, przewlekłej kortykoterapii. Przyczyną chrypki mogą być również choroby autoimmunologiczne.

Objawy i przebieg chrypki

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga chrypka, która trwa ponad dwa tygodnie, szczególnie u palaczy oraz taka, której towarzyszą inne objawy takie jak: duszność, krwioplucie, zaburzenia połykania czy ból podczas mowy. W przypadku, gdy chrypka występuje w przebiegu infekcji – zwykle przebieg jest łagodny i ustępuje samoistnie.

Leczenie chrypki

Leczenie w przypadku chrypki towarzyszącej infekcjom sprowadza się jedynie do oszczędzania głosu, ważne jest ograniczenie narażenia na dym tytoniowy, picie dużej ilości płynów. Powinno się również zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza. Antybiotyki powinny być stosowane jedynie w przypadkach podejrzanych o nadkażenie bakteryjne. W przypadku chrypki, która jest wtórna do innych chorób przewlekłych, leczenia wymaga przede wszystkim choroba podstawowa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Interna Szczeklika pod redakcją Piotra Gajewskiego, Medycyna praktyczna
    2.Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze