Aftowe zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Choroba charakteryzuje się występowaniem na błonie śluzowej najczęściej policzków i języka typowych zmian o charakterze nadżerek. Mają wygląd dobrze ograniczonych zmian pokrytych białawym nalotem i otoczone są rąbkiem zapalnym. Wśród prawdopodobnych czynników wywołujących można wymienić niektóre pokarmy, niedobory witaminowe, urazy mechaniczne i chemiczne oraz wiele innych. Także niektóre choroby towarzyszące jak przewlekłe zapalenie jelit sprzyjają ich występowaniu.
Objawy i przebieg aftowego zapalenia jamy ustnej
Pojawienie się aft wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi, przez co pacjenci często mają trudności z przyjmowaniem pokarmu. Zwykle mają przebieg nawrotowy. Zmiany najczęściej goją się w ciągu kilkunastu dni, często z wytworzeniem blizny.
Leczenie zwykle polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwzapalnych oraz dezynfekcyjnych. Warto również wyeliminować dodatkowo czynniki, które mogą powodować urazy błony śluzowej.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- afty,
- zapalenie jamy ustnej