Zaloguj
Reklama

Aftowe zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Promieniujący ból zęba
Fot. Panthermedia
Promieniujący ból zęba
(4)
Reklama

Choroba charakteryzuje się występowaniem na błonie śluzowej najczęściej policzków i języka typowych zmian o charakterze nadżerek. Mają wygląd dobrze ograniczonych zmian pokrytych białawym nalotem i otoczone są rąbkiem zapalnym. Wśród prawdopodobnych czynników wywołujących można wymienić niektóre pokarmy, niedobory witaminowe, urazy mechaniczne i chemiczne oraz wiele innych. Także niektóre choroby towarzyszące jak przewlekłe zapalenie jelit sprzyjają ich występowaniu.

Objawy i przebieg aftowego zapalenia jamy ustnej

Pojawienie się aft wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi, przez co pacjenci często mają trudności z przyjmowaniem pokarmu. Zwykle mają przebieg nawrotowy. Zmiany najczęściej goją się w ciągu kilkunastu dni, często z wytworzeniem blizny.

Leczenie zwykle polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwzapalnych oraz dezynfekcyjnych. Warto również wyeliminować dodatkowo czynniki, które mogą powodować urazy błony śluzowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze