Zaloguj
Reklama

Zapalenie tchawicy, krtani i gardła

Autorzy: Ewa Chodkowska
Ból gardła u dziecka
Fot. medforum
Ból gardła u dziecka
(4)

Kiedy dojdzie do zapalenia błony śluzowej w okolicach gardła z dużym prawdopodobieństwem wystąpi zapalenie błony śluzowej krtani i tchawicy w tym samym czasie.

Reklama

Przyczyny zapalenia tchawicy, krtani i gardła

Przyczyną jest budowa anatomiczna – błona śluzowa pokrywająca gardło, krtań i tchawicę jest ciągła, co powoduje przyspieszenie szerzenia się stanu zapalnego. Z tego względu kiedy badamy lub leczymy gardło, krtań lub tchawice powinniśmy robić to w obrębie całych górnych dróg oddechowych.

Zapalenia błony śluzowej są wywołane adeno- i enterowirusami, po których najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego.

Głównymi dolegliwościami są :

  • ostre pieczenie w gardle,
  • ból gardła (szczególnie podczas połykania).

W przypadku kiedy zapalenie dotyczy również krtani i tchawicy możemy zaobserwować silny i suchy kaszel, zaburzenia głosu (chrypa, bezgłos), wodnisty katar, łzawienie i przekrwienie spojówek. Gardło przybiera kolor czerwony, a błona staje się sucha i chropowata. Znacznemu powiększeniu ulegają grudki chłonne jak i migdały. Przy poważniejszym zapaleniu występuje infekcja bakteryjna, temperatura ciała wzrasta oraz pogarsza się stan pacjenta.

Leczenie

Leczenie ma charakter objawowy. Głównie stosuje się witaminy oraz leki do płukania jamy ustnej wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Infekcje mogą być przyczyną uruchamiającą mechanizmy alergiczne, dlatego zaleca się przyjmowanie leków na alergię. Należy nie dopuścić do wysychania błony śluzowej i stosować inhalacje sodowe i leki, które pobudzają wydzielanie śluzu.

fot. panthermedia

U kogo najcześciej występuje?

Zapalenie krtani obserwuje się przeważnie u dzieci. Wywołuje je infekcja wirusowa, w późniejszym okresie infekcja bakteryjna. Główne dolegliwości to silny kaszel, chrypa oraz duszności. W przypadku tej choroby podaje się leki przeciwzapalne, zwiększające produkcję śluzu oraz stosuje się inhalacje nawilżające. Należy również przyjmować antybiotyki. W przypadku, gdy dolegliwości nie ustąpią i nasilą się duszności konieczna jest hospitalizacja i leczenie specjalistyczne, w ostateczności tracheotomia.

Przewlekłe zapalenia błony śluzowej gardła, krtani i tchawicy wywołują trwałe zmiany, które prowadzą do rozwinięcia przewlekłego zapalenia: 

  • zapalenie proste,
  • przewlekłe przerostowe, 
  • przewlekłe zanikowe.

Czynnikami sprzyjającymi tym zapaleniom są: 

  • opary środków chemicznych, 
  • przekrwienia w obrębie gardła, 
  • infekcje dróg oddechowych.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zapalenia błony śluzowej gardła, krtani i tchawicy

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze