Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby leczenia anginy

Autorzy: Edyta Bańcyr
Herbata
Fot. medforum
Herbata
(4)

Angina czyli ostre zapalenia gardła i migdałków, często z towarzyszącymi wysiękami ropnymi-często dotyka dzieci, ale nie odpuszcza również dorosłym. Nie leczona, może prowadzić do licznych komplikacji. Jak wspomóc lekoterapię domowymi sposobami leczenia?

Reklama

Co powoduje chorobę?

Anginę, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków najczęściej wywołują paciorkowce, choć zdarza się, że wywołują ją wirusy czy nawet grzyby.  Początki są zwykle niepozorne: uczucie zimna, początkowo lekki ból gardła, przechodzący w silnym utrudniający przełykanie.

Wraz z rozwojem choroby, silny ból gardła może promieniować aż do uszu, dając poczucie silnego dyskomfortu. Rozwojowi choroby towarzyszy wysoka gorączka, często powyżej 390C. Węzły chłonne szyi oraz podżuchwowe satją się nabrzmiałe i obolałe.

Ropne czopy pojawiające się około 4-5 dnia choroby, są miejscowymi powikłaniami które nie leczone, mogą prowadzić do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego. W przypadku choroby wywołanej przez bakterie, najprawdopodobniej nie obędzie się bez antybiotyków.

Początkowe stadia choroby możemy złagodzić domowymi sposobami:

  • lekki ból gardła, pojawiający się na początku choroby - spróbuj przepłukać gardło wodą z solą (1 szklanka przegotowanej wody, ½ łyżeczki soli). Sól kuchenna (NaCl) ze względu na swoje właściwości, zabija bakterie,
  • polecane jest spożywanie dużej ilości cytrusów, które zawierają związki przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Początki gorączki - połóż się i wygrzej się pod kołdrą - w stanie ogólnego rozbicia, najlepszym lekiem, polecanym przez babcie było „wypocenie choroby”.  Połóż się do łóżka w grubej pidżamie. Okryj ciepło u spróbuj spocić. Pot chłodzi ciało, zbijając tym samym gorączkę,
  • silna gorączka - aby wspomóc działanie leków obniżających gorączkę, można zastosować okłady. Do miski z letnią wodą, namocz ręczniki i owijaj nimi kończyny.

Pamiętaj! W przypadku anginy najważniejsze jest skontaktowanie się z lekarzem!

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze