Ból ucha i gardła - czy to może być koronawirus?

Ból gardła i ucha są powszechną dolegliwością i mogą pojawić się przy zakażeniu COVID-19. Jednak nie zawsze są one powodem do niepokoju. Ból gardła i ucha są zazwyczaj symptomem niegroźnego przeziębienia. Mogą być one spowodowane również stanem zapalnym, który towarzyszy infekcjom ucha środkowego lub górnych dróg oddechowych.
Spis treści:
- Infekcje ucha a COVID-19
- Czy infekcja ucha jest objawem COVID-19?
- Jak wygląda ból gardła w COVID-19?
- Kiedy w COVID-19 pojawia się ból gardła?
- Jak powszechne są bóle gardła w COVID-19?
- Co powinienem zrobić, jeśli boli mnie gardło albo ucho i myślę, że może to być COVID-19?
Infekcje ucha a COVID-19
Infekcje ucha nazywane również zapaleniem ucha środkowego pojawiają się, gdy zgromadzi się wydzielina za bębenkiem, powodując zakażenie ucha. Infekcję ucha zwykle poprzedza przeziębienie, grypa lub infekcja górnych dróg oddechowych. Dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy są najbardziej narażone na infekcje ucha, mogą one wystąpić również u starszych dzieci i dorosłych.
COVID-19 to choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez wirus SARS-COV2, charakteryzująca się z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach trudności w oddychaniu.
Czy infekcja ucha jest objawem COVID-19?
Infekcje ucha i COVID-19 mają kilka wspólnych objawów, w szczególności gorączkę i ból głowy. Infekcje ucha nie są jednak często zgłaszanym objawem COVID-19, choć zdarzają się przypadki, że ból ucha to jedyny objaw zakażenia koronawirusem.
Ból ucha przy COVID-19, fot. panthermedia
Jak wygląda ból gardła w COVID-19?
Chociaż ból gardła jest mniej znanym objawem COVID-19 może wskazywać na wczesny objaw choroby, który jest dość powszechny u dzieci i dorosłych w wieku do 65 lat.
Ból gardła przy COVID-19 jest podobny do tego, który może pojawić się podczas przeziębienia lub zapalenia krtani. Jest on zwykle stosunkowo łagodny i trwa nie dłużej niż pięć dni. Bardzo bolesny ból gardła trwający dłużej może nie być związany z koronawirusem, lecz z infekcją bakteryjną.
Osoby z COVID-19 doświadczają bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że ból gardła może być symptomem wielu innych chorób. Większość osób u których pojawi się ból gardła nie będzie zakażona koronawirusem.
Kiedy w COVID-19 pojawia się ból gardła?
Ból gardła jest wczesnym objawem COVID-19, zwykle pojawiającym się w pierwszym tygodniu choroby i dość szybko ustępującym. Trwa on średnio od 2 do 3 dni, ale może trwać dłużej u dorosłych (do 7 dni w porównaniu do 5 dni u dzieci).
Jak powszechne są bóle gardła w COVID-19?
Prawie połowa osób chorych na COVID-19 będzie odczuwać ból gardła. Jednak objaw ten częściej występuje u osób w wieku 18-65 lat (49%) oraz u osób starszych (37%) lub poniżej 18 roku życia (40%). W przypadku ok. 11% osób chorych na COVID-19 ból gardła jest jedynym objawem choroby.
Co powinienem zrobić, jeśli boli mnie gardło albo ucho i myślę, że może to być COVID-19?
Jeśli masz ból gardła lub ucha może to być COVID-19, zwłaszcza jeśli masz również inne objawy takie jak: utratę smaku lub węchu, katar, kaszel, gorączkę. Niezwłocznie skontaktuj się wtedy z lekarzem.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- https://www.cooperhealth.org/services/otitis-media-middle-ear-infection/covid-19-and-ear-infection
- https://covid.joinzoe.com/post/covid-symptoms-sore-throat
- https://www.pzuzdrowie.pl/poradnik-o-zdrowiu/choroby/bol-gardla-co-moga-zwiastowac-dolegliwosci-tego-narzadu
Kategorie ICD:
- Choroby ucha i wyrostka sutkowatego
- Choroby ucha zewnętrznego
- Choroby układu oddechowego
- Zapalenie ucha zewnętrznego