Zaloguj
Reklama

Ból ucha i gardła - czy to może być koronawirus?

Ból gardła
Fot. panthermedia
Ból gardła
(0)

Ból gardła i ucha są powszechną dolegliwością i mogą pojawić się przy zakażeniu COVID-19. Jednak nie zawsze są one powodem do niepokoju. Ból gardła i ucha są zazwyczaj symptomem niegroźnego przeziębienia. Mogą być one spowodowane również stanem zapalnym, który towarzyszy infekcjom ucha środkowego lub górnych dróg oddechowych.

Reklama

Spis treści:

  1. Infekcje ucha a COVID-19
  2. Czy infekcja ucha jest objawem COVID-19?
  3. Jak wygląda ból gardła w COVID-19?
  4. Kiedy w COVID-19 pojawia się ból gardła?
  5. Jak powszechne są bóle gardła w COVID-19?
  6. Co powinienem zrobić, jeśli boli mnie gardło albo ucho i myślę, że może to być COVID-19?

Infekcje ucha a COVID-19 

Infekcje ucha nazywane również zapaleniem ucha środkowego pojawiają się, gdy zgromadzi się wydzielina za bębenkiem, powodując zakażenie ucha. Infekcję ucha zwykle poprzedza przeziębienie, grypa lub infekcja górnych dróg oddechowych. Dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy są najbardziej narażone na infekcje ucha, mogą one wystąpić również u starszych dzieci i dorosłych.

COVID-19 to choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez wirus SARS-COV2, charakteryzująca się z objawami takimi jak kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach trudności w oddychaniu.

Czy infekcja ucha jest objawem COVID-19? 

Infekcje ucha i COVID-19 mają kilka wspólnych objawów, w szczególności gorączkę i ból głowy. Infekcje ucha nie są jednak często zgłaszanym objawem COVID-19, choć zdarzają się przypadki, że ból ucha to jedyny objaw zakażenia koronawirusem

Ból ucha przy COVID-19, fot. panthermedia

Jak wygląda ból gardła w COVID-19? 

Chociaż ból gardła jest mniej znanym objawem COVID-19 może wskazywać na wczesny objaw choroby, który jest dość powszechny u dzieci i dorosłych w wieku do 65 lat.

Ból gardła przy COVID-19 jest podobny do tego, który może pojawić się podczas przeziębienia lub zapalenia krtani. Jest on zwykle stosunkowo łagodny i trwa nie dłużej niż pięć dni. Bardzo bolesny ból gardła trwający dłużej może nie być związany z koronawirusem, lecz z infekcją bakteryjną.

Osoby z COVID-19 doświadczają bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że ból gardła może być symptomem wielu innych chorób. Większość osób u których pojawi się ból gardła nie będzie zakażona koronawirusem

Kiedy w COVID-19 pojawia się ból gardła? 

Ból gardła jest wczesnym objawem COVID-19, zwykle pojawiającym się w pierwszym tygodniu choroby i dość szybko ustępującym. Trwa on średnio od 2 do 3 dni, ale może trwać dłużej u dorosłych (do 7 dni w porównaniu do 5 dni u dzieci). 

Jak powszechne są bóle gardła w COVID-19? 

Prawie połowa osób chorych na COVID-19 będzie odczuwać ból gardła. Jednak objaw ten częściej występuje u osób w wieku 18-65 lat (49%) oraz u osób starszych (37%) lub poniżej 18 roku życia (40%). W przypadku ok. 11% osób chorych na COVID-19 ból gardła jest jedynym objawem choroby.

Co powinienem zrobić, jeśli boli mnie gardło albo ucho i myślę, że może to być COVID-19? 

Jeśli masz ból gardła lub ucha może to być COVID-19, zwłaszcza jeśli masz również inne objawy takie jak: utratę smaku lub węchu, katar, kaszel, gorączkę. Niezwłocznie skontaktuj się wtedy z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze