Zaloguj
Reklama

Krwawienie z ucha – przyczyny, przebieg, powikłania

Badanie słuchu
Fot. panthermedia
Badanie słuchu
(0)

Pojawienie się krwi wyciekającej z ucha powinno wzbudzić naszą czujność oraz zmobilizować do wizyty u lekarza. Jakie są przyczyny pojawiania się krwawienia z ucha? Czy jest niebezpieczne dla życia?

Reklama

Przyczyny wycieku krwi z ucha

Głównymi przyczynami pojawienia się wyciekającej z ucha krwi są przede wszystkim urazy. Skaleczenie skóry wyściełającej przewód słuchowy jest jedną z częstych przyczyn pojawienia się niewielkiej ilości krwi. Nieodpowiednie czyszczenie ucha np. patyczkiem może spowodować nie tylko skaleczenie przewodu słuchowego, ale również błony bębenkowej. Przy poważnych urazach, kiedy uszkodzeniu ulegnie kość (np. skroniowa), może dojść do rozerwania przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Obfity wyciek żywo czerwonej krwi może z kolei świadczyć o przerwaniu opon mózgowo-rdzeniowych i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Również zmiany zapalne mogą prowadzić do pojawienia się wycieku krwi i ropy z ucha. Ostre zapalenie ucha może doprowadzić do rozerwania błony bębenkowej. W przypadku przewlekłego zapalenia ucha może dojść do „nadbudowania” polipa czy ziarniny, co sprzyja pojawieniu się wycieku krwi z ucha. Wśród innych przyczyn wycieku krwi z ucha wymienia się nowotwory (np. histiocytozę) czy pojawienie się czyraków w przewodzie słuchowym.  Wady rozwojowe narządu słuchu również mogą być przyczyną krwawienia z przewodu słuchowego. U osób, które cierpią na zaburzenia ciśnienia tętniczego może dochodzić do sporadycznego pękania naczynek krwionośnych, a tym samym do występowania wycieku krwi z ucha. Niektóre leki zmniejszające krzepliwość krwi, takie jak np. kwas acetylosalicylowy, mogą zwiększać ryzyko pojawiania się krwawienia z ucha nawet przy niewielkim otarciu czy uszkodzeniu naskórka wyścielającego ucho. 

Co zrobić, gdy pojawi się krwawienie z ucha?

W sytuacji, gdy krwawienie z ucha pojawia się nagle – np. po czy w trakcie czyszczenia ucha lub jest skutkiem upadku czy uderzenia – nie czekaj, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Wyciek krwi z ucha po urazie, zwłaszcza gdy towarzyszy mu utrata świadomości, wymaga prędkiego kontaktu z pogotowiem ratunkowym. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie badań radiologicznych, które ocenią, czy przyczyną krwawienia nie jest pojawienie się krwiaka czy tętniaka. 

Badanie ucha

Lekarz ocenia stan przewodu słuchowego za pomocą oceny wziernikowej ucha przy użyciu otoskopu. Badanie jest bezbolesne. Otoskopia pozwala sprawdzić, czy i gdzie doszło do uszkodzenia przewodu słuchowego bądź rozerwania błony bębenkowej. Co ważne, zastosowanie otoskopu daje również możliwość stwierdzenia, czy pacjent nie cierpi na zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze