Zaloguj
Reklama

Ocet jabłkowy: czy można stosować go do leczenia zapalenia ucha?

Stan zapalny ucha
Fot. Panthermedia
Stan zapalny ucha
(0)

Związane z zapaleniem ucha pogorszenie słuchu i inne objawy tego schorzenia bywają na tyle uciążliwe, że pacjenci podejmują się wykorzystania bardzo różnorodnych metod, które umożliwiłyby im pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Poza uznanymi przez lekarzy sposobami pacjenci czasami posiłkują się alternatywnymi metodami – jedną z takowych jest stosowanie w leczeniu zapalenia ucha octu jabłkowego. Czy rzeczywiście może to być skuteczne, a przede wszystkim – czy jest to bezpieczne?

Reklama

Ocet jabłkowy jest płynem, o którego właściwościach prozdrowotnych wspomina się bardzo dużo. Mówi się m.in. o tym, że jego spożywanie może korzystnie wpływać na poziom lipidów w organizmie, jak i obniżać poziom glukozy we krwi. Dużo wspomina się również o dobroczynnym wpływie octu jabłkowego na redukcję masy ciała. Natknąć się można także i na wzmianki o dość niecodziennych możliwościach wykorzystania tej cieczy – jedną z takowych miałoby być… stosowanie octu jabłkowego w leczeniu zapalenia ucha.

Niektóre osoby chwalą sobie efekty stosowania octu jabłkowego w przebiegu wspomnianej wyżej choroby narządu słuchu. Czy rzeczywiście środek ten może być skuteczny w leczeniu zapalenia ucha? Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że teoretycznie mogłoby tak być – wystarczy tutaj przytoczyć analizy, w których roztwór octu jabłkowego dodawano do hodowli pewnych drobnoustrojów bakteryjnych. Okazywało się wtedy, że zarówno Escherichia coli, jak i Staphylococcus aureus były wrażliwe na ten środek i dodanie go do ich kolonii prowadziło do zahamowania wzrostu bakterii.

Teoretycznie więc ocet jabłkowy – chociażby ze względu na jego łatwą dostępność – mógłby rzeczywiście wywierać oczekiwane efekty w przypadku zapalenia ucha. Z drugiej jednak strony powiedzieć jednoznacznie, że ma on działanie przeciwbakteryjnie, jest tak naprawdę trudno. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że nawet wtedy, gdy aplikowane w okolice uszu są jego bardzo rozcieńczone roztwory, i tak istnieje ryzyko, że środek ten doprowadzi np. do podrażnienia skóry małżowiny usznej. Ogólnie więc raczej z perspektywy medycznej nie sposób zalecić tego środka do stosowania w leczeniu zapalenia ucha i pacjentom zasugerować można to, aby jednak zawsze przy wystąpieniu niepokojących ich dolegliwości udawali się oni do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze