Zaloguj
Reklama

Zaburzony zmysł równowagi: jakie mogą być tego przyczyny?

Ból głowy
Fot. pantherstock
Ból głowy
(0)

Zaburzony zmysł równowagi to problem, który może mieć rozmaite przyczyny. Zdarza się, że pojawia się on w związku z przyjmowaniem jakichś leków, możliwe jest jednak również i to, że zaburzenia równowagi będą stanowiły przejaw jakiejś choroby neurologicznej. Jakie dokładnie mogą być przyczyny zaburzonego zmysłu równowagi i do jakiego lekarza powinien udać się pacjent, który zaobserwuje u siebie taką dolegliwość?

Reklama

Poczucie niestabilności i nieprawidłowego położenia ciała w przestrzeni, któremu towarzyszyć mogą zawroty głowy, to typowy opis zaburzeń równowagi. Z problemem w swoim życiu styka się przynajmniej raz w swoim życiu praktycznie każdy człowiek i okresowo zaburzony zmysł równowagi większego powodu do niepokoju stanowić nie powinien, inaczej dzieje się jednak wtedy, gdy nieprawidłowość tego rodzaju utrzymuje się przez dłuższy czas.

Przyczyny zaburzeń równowagi mogą być naprawdę różnorakie. Zdarza się, że dochodzi do nich w związku z zaburzeniami czynności błędnika, czyli organu bezpośrednio związanego ze zmysłem równowagi. Problem pojawiać się może w przebiegu zapalenia błędnika, ale i u osób, u których rozwinie się zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego.

Zaburzony zmysł równowagi to możliwy przejaw chorób neurologicznych – zdarza się, że problem stanowi jeden z objawów udaru mózgu, ale i nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia równowagi bywają spotykane w przebiegu chorób układu krążenia (np. zaburzeń rytmu serca), jak i mogą one stanowić skutek uboczny przyjmowania pewnych leków (np. benzodiazepin). Czasami ich przyczyną bywają zatrucia – tutaj jako przykład można podać zatrucie alkoholem.

Wymienione stanowią tak naprawdę niejedyne możliwe przyczyny zaburzonego zmysłu równowagi, pojawiać się więc może tutaj pytanie – do jakiego specjalisty powinien udać się pacjent z tą dolegliwością? Ogólnie wstępnie można udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wysunie wstępną diagnozę i pokieruje pacjenta dalej do odpowiednich specjalistów – w zależności od podejrzewanej przyczyny zaburzeń równowagi może być nim np. neurolog lub kardiolog.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze