Zaloguj
Reklama

Rola woszczyny

Ucho
Fot. Panthermedia
Ucho
(1)

Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. W przewodzie słuchowym zewnętrznym znajdują się włosy, gruczoły potowe oraz liczne gruczoły łojowe i woskowinowe, których produktem jest żółta lub brunatna substancja zwana woskowiną, woszczyną lub woskiem usznym.

Reklama

Woskowina odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu słuchu – zmniejsza ryzyko rozwoju zapalenia, zabezpiecza tę przestrzeń przed owadami. Lizozym i immunoglobuliny zawarte w woszczynie wykazują działanie antybakteryjne, a tłuszcze takie jak cholesterol, skwalen i lanesterol nawilżają i natłuszczają skórę kanału słuchowego chroniąc przed maceracją spowodowaną oddziaływaniem wilgoci, drobnych otarć czy zranień. Woskowina utrzymuje niskie ph skóry zmniejszając ryzyko rozwoju zakażeń ropnych. Ruchy żuchwy i migracja nabłonka przemieszczają woskowinę wraz z drobnymi ciałami obcymi, złuszczonymi komórkami nabłonka w stronę małżowiny usznej, stanowiąc mechanizm samooczyszczania się przewodu słuchowego zewnętrznego. Jak widać, tworzenie woszczyny jest procesem fizjologicznym, a nie chorobą. Na zwiększenie jej produkcji wpływają androgeny oraz czynniki drażniące, takie jak szampony i mydło oraz ciała obce umieszczone w przewodach słuchowych (słuchawki). Konsystencja woszczku uwarunkowana jest genetycznie, zmienia się z wiekiem, u dzieci jest bardziej płynna, u osób starszych sucha.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1]Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013, s. 1137-1138
    2]Trzpis K., Hassmann-Poznańska E., Woskowina w przewodzie słuchowym, Częste problemy w praktyce pediatrycznej w pytaniach i odpowiedziach, Medycyna Praktyczna Pediatria, wydanie specjalne 1/2014
    3]Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2013, s. 45-46

Kategorie ICD:


Reklama
(1)
Komentarze