Ostre zapalenie ucha zewnętrznego

Ostre zapalenie ucha zewnętrznego to rozlany proces zapalny w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, obejmujący niekiedy błonę bębenkową oraz małżowiną uszną. Występuje częściej u pływaków oraz osób zamieszkujących ciepłe klimaty o podwyższonej wilgotności. Niekiedy podłoża choroby upatruje się w genetyce – predyspozycja do tego rodzaju infekcji u osób o grupie krwi A.
Przyczyna powstawania ostrego zapalenia ucha zewnętrznego jest wieloczynnikowa. Sprzyjają mu ekspozycja na wodę, agresywne mycie uszu, które powoduje miejscowe urazy, noszenie aparatów słuchowych, regularna i nadmierna toaleta uszu oraz zbyt częste stosowanie kropli do uszu niszczących naturalną barierę ochronną. Dolegliwość ta jest w zdecydowanej większości przypadków powodowana przez bakterie (Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus). Niezwykle rzadko zdarza się, że objawy powoduje infekcja grzybicza (najczęściej po miejscowym stosowaniu antybiotyków).
Do bardzo charakterystycznych objawów ostrego zapalenia ucha zewnętrznego należą ostry ból ucha promieniujący w kierunku żuchwy oraz kłucie i uczucie pełności wraz z współwystępującym niedosłuchem oraz zawrotami głowy. Podczas badania lekarskiego obserwuje się także tkliwość podczas ucisku na skrawek lub małżowinę uszną, obrzęk przewodu słuchowego oraz jego zaczerwienienie.
W leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego największą skuteczność wykazują antybiotyki stosowane miejscowo. Niekiedy w przypadku ciężkiej infekcji stosuje się dodatkowo antybiotyk ogólnoustrojowy. Pacjentom, którzy otrzymali odpowiednie leki, zaleca się:
- dokładne wysuszenie ucha przed aplikacją leku,
- aplikację leku miejscowego przez drugą osobę,
- pozostanie w pozycji leżącej 3-5 minut po aplikacji, by umożliwić właściwą penetrację leku,
- delikatne poruszanie małżowiną uszną w celu dokładnego rozprowadzenia leku,
- unikanie czyszczenia uszu, gdyż infekcja powoduje, że są bardzo wrażliwe,
- nieusuwanie tamponika przed otrzymaniem takich poleceń od lekarza.
Ostre zapalenie ucha zewnętrznego jest dość częstym zjawiskiem. W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto zgłosić się do lekarza specjalisty, bowiem w przypadku zaniedbania występujących dolegliwości może dojść do wystąpienia powikłań.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Neilan R.E., Roland P.S.: Otalgia. „Medical Clinics of North America”. 2010, no. 94(5), pp. 961–971.
Kategorie ICD:
- Tagi:
- leczenie,
- ból ucha,
- zapalenie ucha