Zaloguj
Reklama

Katar a spanie: jak ułatwić sobie zasypianie, kiedy mamy zatkany nos?

Ból zatok
Fot. panthermedia
Ból zatok
(5)

Nieżyt nosa – popularnie określany mianem kataru – potrafi utrudniać funkcjonowanie pacjentom nie tylko za dnia, ale i w nocy. Zatkanie nosa skutkować może trudnościami z zapadnięciem w sen, jak i sprawiać, że pacjent będzie się w nocy wielokrotnie budził. Istnieją jednak pewne sposoby na to, aby katar w jak najmniejszym stopniu wpływał na możliwość spokojnego przespania nocy i wbrew pozorom pomocne do uzyskania takiego efektu może być nie tylko zażywanie jakichś farmaceutyków.

Reklama

Nieżyt nosa miewa naprawdę różne podłoże – zdarza się, że rozwija się on w związku z infekcją bakteryjną, może do niego dochodzić jednak również i w przebiegu infekcji wirusowych, jak i może on być jednym z objawów alergii. Uczucie zatkanego nosa z całą pewnością samo w sobie jest uciążliwe, zjawisko skutkuje jednak innymi jeszcze niż dyskomfort problemami – osoby zmagające się z nieżytem nosa dość często miewają trudności ze snem. Szczęśliwie istnieją pewne metody, których zastosowanie może ułatwić zaśnięcie wtedy, gdy dopadnie nas katar.

Pierwszym sposobem, który może ułatwić zasypianie osobom z katarem, jest spanie z uniesioną głową – usprawnia to przepływ wydzieliny w obrębie struktur nosa. Pacjenci, którzy mają zatkany nos, mogą również rozważyć skorzystanie z nawilżacza powietrza. Dość często zdarza się, że wydmuchiwanie nosa sprzyja pojawianiu się podrażnień w jego okolicach – w takiej sytuacji wdychanie suchego powietrza może nasilać uczucie dyskomfortu, dlatego też nawilżanie powietrza może zapobiec takowym dolegliwościom.

Pacjenci, którzy w związku z katarem oddychają zamiast przez nos ustami, dość często skarzą się na uczucie podrażnienia czy nawet i ból gardła. Takowe problemy również mogą utrudniać zasypianie – aby ograniczyć możliwość ich wystąpienia, należy regularnie przyjmować płyny (co zapobiega odwodnieniu), można również spożywać miód, który działa kojąco na podrażnienia gardła.

Ułatwiać zasypianie osobom z nieżytem nosa może również stosowanie odpowiednich farmaceutyków, których działanie opiera się na obkurczaniu obecnych w jamie nosowej naczyń krwionośnych. Należy tutaj wyraźnie zwrócić jednak uwagę na to, że środki te można przyjmować wyłącznie krótkoterminowo – za długie korzystanie z nich może doprowadzić do rozwoju tolerancji, przez co zażywanie ich w standardowych dawkach przestanie przynosić efekty, z kolei nadużywanie tego rodzaju leków może być dla pacjenta po prostu groźne. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze