Zaloguj
Reklama

Bezdech nocny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zmęczona kobieta pogrążona w śnie
Fot. Panthermedia
Zmęczona kobieta pogrążona w śnie
(5)
Reklama

Wielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z tego, iż bezdech nocny to bardzo poważna dolegliwość. Dotyka on zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się także u dzieci.

Objawy i przebieg bezdechu nocnego

Przyczyn bezdechu nocnego jest wiele i co ważne cały czas trwają ich poszukiwania.

Do najczęściej wymienianych przyczyn bezdechu nocnego zaliczmy:

  • nieprawidłowości w budowie żuchwy u pacjenta,
  • polipy,
  • skrzywioną przegrodę nosową (od urodzenia, na skutek urazu),
  • wiotkie mięsnie podniebienia,
  • palenie tytoniu,
  • picie alkoholu,
  • zbyt dużą masę ciała,
  • zjadanie obfitych posiłków przed snem.

Większość pacjentów nie jest świadoma tego, iż cierpi na to schorzenie.

Większości pacjentów, którzy mają bezdech nocny/senny towarzyszy chrapanie. Dla wielu mężczyzn chrapanie, jest czymś naturalnym i nie związanym z jakimkolwiek schorzeniem. Jeśli jednak pojawiają się inne objawy takie jak np. bardzo niespokojny sen, częste budzenie się w nocy, przewracanie w łóżku, wstawanie, problemy z zaśnięciem, poranne bóle głowy bądź uczucie jej ciężkości czy zmęczenie należy zgłosić się do lekarza. Wielu pacjentów, opisuje, iż budzi się nagle w nocy z uczuciem duszności i gwałtownie wciąga powietrze ustami.

Jest to najczęstszy objaw bezdechu sennego, z którym pacjenci zgłaszają się do specjalisty w obawie o swoje zdrowie. Każdego pacjenta, u którego podejrzewa się bezdech senny, należy traktować indywidualnie. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem zleci stosowne badania i podejmie decyzję o włączeniu leczenia.

Leczenie bezdechu nocnego

Schorzenie to wymaga zawsze konsultacji lekarskiej i leczenia dlatego nie powinno być lekceważone.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze