Zaloguj
Reklama

Polski test na koronawirusa – wielki sukces naukowców z Poznania

Badania laboratoryjne
Fot. panthermedia
Badania laboratoryjne
(0)

Na tę informację czekaliśmy  – badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk opracowali pierwszy polski test na koronawirusa. Co to zmieni dla nas, pacjentów?

Reklama

Ilość wykonywanych dziennie testów pozwalających wykryć infekcję koronawirusem rośnie w Polsce z dnia na dzień. Z danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakontraktowano ponad 500 tysięcy testów genetycznych, które trafiają do laboratoriów. Naukowcy z Poznania przy wsparciu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którzy dofinansowali prace nad testem, osiągnęli ogromny sukces. Przedstawiciele Polskiego Zakładu Higieny poinformowali, że test przeszedł pozytywnie walidację i jest w 100% skuteczny, tak jak testy sprowadzane zza granicy. 

Już w tym tygodniu zostanie wyprodukowane 150 tysięcy testów. Prace nad stworzeniem testu trwały niecałe 3 tygodnie – ogrom pracy i determinacji, jakie włożyli badacze z Poznania, jest nie do opisania. Jak szacuje dr Luiza Handschuh z Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej ICHB PAN, jednostkowy koszt testu wyniesie około 53 zł. Produkcja komercyjna będzie bazować na współpracy z 3 polskimi firmami.

Jest to świetna informacja dla nas, pacjentów – wprowadzenie na rynek polskiego testu przyspieszy dostęp do najwyższej klasy testów, pozwalających wykryć infekcję koronawirusową. Dostęp do zwalidowanych, czułych testów jest kluczowym elementem diagnozowania zakażenia SARS-CoV-2.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze