Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny częstego odchrząkiwania?

Badanie gardła u lekarza POZ
Fot. Shutterstock
Badanie gardła u lekarza POZ
(4)

Odchrząkiwać zdarza się każdemu z nas – zjawisko to jest całkowicie naturalne i umożliwia m.in. eliminację zalegających w gardle śluzu czy jakichś zanieczyszczeń, które dostały się tam wraz z powietrzem. Niektórzy jednak ludzie wyjątkowo często odchrząkują – jakie mogą być tego przyczyny? Otóż okazuje się, że bardzo różne – problem tego rodzaju może pojawiać się u osób z różnymi alergiami, ale i może być przejawem tików czy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Reklama

Odchrząkiwanie ma zwykle miejsce wtedy, gdy w obrębie gardła znajdą się jakieś czynniki drażniące, u pewnych z kolei ludzi czynność ta miewa charakter nawykowy. Zdarzają się jednak osoby, u których odchrząkiwanie nagle zaczyna zachodzić z wyraźnie zwiększoną częstością – w takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy nie odpowiada za to jakiś problem zdrowotny.

Odchrząkiwanie ma na celu m.in. usuwanie zalegającej w gardle wydzieliny. Zwiększone jej ilości pojawiać się mogą w przebiegu różnych schorzeń, m.in. dochodzić do takowego problemu może w przebiegu rozmaitych infekcji i wtedy właśnie zdarza się, że zaczynamy zdecydowanie częściej odchrząkiwać.

Czasami przyczyną częstego chrząkania jest refluks żołądkowo-przełykowy. W takim przypadku zjawisko może wynikać z częstego drażnienia struktur przełyku przez cofającą się, kwaśną treść. Refluks jako przyczyna częstego chrząkania jest możliwy szczególnie wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się inne jeszcze dolegliwości, takie jak np. uczucie pieczenia, chrypka czy trudności z przełykaniem.

Wśród innych jeszcze możliwych przyczyn częstego chrząkania warto wspomnieć o:

  • alergiach,
  • zaburzeniach połykania,
  • tikach,
  • skutkach ubocznych farmakoterapii (odchrząkiwanie może pojawiać się np. u osób zażywających leki hipotensyjne z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny),
  • zmianach w obrębie strun głosowych (takich jak np. polipy).

Problemów, które mogą odpowiadać za częste chrząkanie, jak widać, wyróżnia się stosunkowo dużo. Kiedy więc należy udawać się do lekarza? Otóż przede wszystkim wtedy, kiedy poza chrząkaniem u pacjenta pojawiają się inne jeszcze dolegliwości – w takim przypadku zdecydowanie warto udać się do specjalisty po to, aby sprawdzić, czy nie odpowiada za to jakiś problem zdrowotny.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze