Zaloguj
Reklama

Ciało obce w nosie i uchu – co robić?

Badanie laryngologiczne u dziecka
Fot. Shutterstock
Badanie laryngologiczne u dziecka
(0)

Energia rozpiera dzieci – czasami wystarczy odwrócić wzrok na kilka sekund, a maluch potrafi spłatać figla. Zdarza się, że nieświadome niebezpieczeństwa dzieci wkładają do nosa lub uszu różne przedmioty – klocki, groch, kulki, a nawet małe samochodziki, ludziki czy… chrząszcze. Co robić, jeśli dziecko włoży coś do nosa lub ucha?

Reklama

Pierwsze objawy sugerujące, że dziecko włożyło coś do nosa, to problemy z oddychaniem i „mówienie przez nos” jak w trakcie kataru. Jeśli włożone ciało obce jest ostre, może pojawić się ból i krwawienie. Zdarza się, że rodzice nie zauważają, że dziecko włożyło coś do nosa – małe, okrągłe elementy są o tyle niebezpieczne, że wraz z wdechem mogą przesuwać się dalej w obrębie jamy nosowej. Może to spowodować stan zapalny, który charakteryzuje się pojawieniem się wydzieliny o nieprzyjemnym, gnilnym zapachu. Niewielkich rozmiarów ciała obce mogą powędrować nawet do płuc! W przypadku ucha dziecko może zasygnalizować, że gorzej słyszy. Warto zajrzeć do ucha, aby zobaczyć, czy wystaje z niego jakiś przedmiot. Przyczyną problemu ze słuchem mogą być również czopy z woskowiny.

Co robić, gdy jesteśmy pewni, że dziecko włożyło ciało obce do nosa?

Jeśli ciało obce jest widoczne tuż przy ujściu – spróbuj je delikatnie wyciągnąć. Jeśli nie jest widoczne – można zachęcić dziecko do wydmuchania nosa. Jeśli po 2-3 próbach wydmuchania nosa przedmiot dalej nie zostanie usunięty z nosa, skonsultuj się z laryngologiem. W sytuacji gdy dziecko włożyło do nosa przedmiot o ostrych krawędziach i pojawia się krwawienie lub gdy dziecko oddycha coraz ciężej (na skutek przesuwania się przedmiotu w jamie nosowej) – jak najszybciej zadzwoń na pogotowie.

Co zrobić, jeśli dziecko włożyło coś do ucha?

Nie próbuj samodzielnie usuwać przedmiotu z ucha – niechcący można go przepchnąć dalej, w głąb przewodu słuchowego. W sytuacji gdy dziecko włoży ciało obce do ucha, należy jak najszybciej konsultować się z laryngologiem. Opieszałe postępowanie może skutkować pojawieniem się silnego stanu zapalnego, co może mieć wpływ nie tylko na jakość słuchu, ale również na struktury znajdujące się wewnątrz ucha, takie jak np. błona bębenkowa. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze