Zaloguj
Reklama

Zapalenie ślinianek - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
Fot. medforum
Lekarka badająca węzły chłonne u pacjentki
(3)
Zapalenie slinianek
Reklama

Zapalenie ślinianek może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub swoiste czyli wywołane przez takie schorzenia jak gruźlica czy toksoplazmoza. Najczęściej zajęta przez proces zapalny jest ślinianka przyuszna.

Zapalenie slinianek - Objawy i przebieg

Zapalenie ślinianek objawia się ich powiększeniem, bolesnym obrzękiem oraz zmniejszonym wydzielaniem śliny z uczuciem suchości w jamie ustnej. Czasem może się pojawić wydzielina ropna w okolicy ujścia ślinianki, a także szczękościsk. W przypadku zapaleń ostrych dodatkowo występuje podwyższona temperatura ciała. Zapalenia przewlekłe charakteryzują się nieznacznym obrzękiem ślinianki z wydzielaniem gęstej i mętnej śliny. Choroba przebiega wówczas z okresami nawrotów i remisji.

Zapalenie slinianek - Leczenie

Przede wszystkim podaje się preparaty powodujące zwiększenie wydzielania śliny. W przypadku ostrego stanu zapalnego podaje się antybiotyki, łącznie z przepłukiwaniem przewodów wyprowadzających roztworem antybiotyku, ważne jest odpowiednie nawadnianie chorego. W przypadku zapalenia przewlekłego stosuje się leki upłynniające ślinę, nawadnianie chorego, krótkotrwałą sterydoterapię, ewentualnie przy nieskuteczności tych metod leczenie chirurgiczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski PZWL
    2.Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze