Zaloguj
Reklama

Czyrak ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Zofia Zięba
Wizyta u laryngologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u laryngologa
(3)
Reklama

Zmiany zapalne ucha zewnętrznego lokalizują się najczęściej w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Najczęstszymi patogenami są bakterie: gronkowiec złocisty i pałeczka ropy błękitnej oraz grzyby.

Objawy i przebieg czyraka ucha zewnętrznego

Leczenie czyraka powinno być poprzedzone pobraniem wymazu bakteriologiczno-mykologicznego. Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od wielkości czyraka i objawów jakie wywołuje oraz stanu ogólnego pacjenta. Większość małych zmian ulega sa-mowyleczeniu. Należy unikać antybiotykoterapii ogólnej w niepowikłanych przypadkach.

Miejscowo zakłada się raz na 1-2 doby sączki z roztworem antybakteryjnym o niskim ph < 7, oczyszczając uprzednio przewód słuchowy zewnętrzny. Leczenie prowadzi się do czasu ustąpienia stanu zapalnego.

W przypadku dużych czyraków, nasilonych objawów miejscowych i ogólnych, konieczne może być podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, anty-biotyku lub chirurgiczne nacięcie czyraka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

1] Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013, s. 1137

2] Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Medical Tribune Polska, Warszawa, 2013, s. 47

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze