Zaloguj
Reklama

Ostre zapalenie ucha środkowego

Autorzy: Patrycja Nowak
Bolące ucho, konsultacja lekarska
Fot. panthermedia
Bolące ucho, konsultacja lekarska
(0)

Ostre zapalenie ucha środkowego to stan, gdy proces zapalny obejmuje błonę śluzową wyściełającą struktury ucha środkowego. U osób dorosłych występuje przede wszystkim w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. U dzieci natomiast jest to druga co do częstości choroba po zapaleniach górnych dróg oddechowych.

Reklama

Największe nasilenie obserwuje się w pierwszych dwóch latach życia. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienić należy infekcje zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Do czynników sprzyjających wystąpieniu schorzenia zalicza się zapalenie zatok, stan po usunięciu migdałków, uraz błony bębenkowej, infekcje w obrębie części nosowej gardła. Małe dzieci i niemowlęta są szczególnie podatne na wystąpienie zakażenia ze względu na odmienność budowy anatomicznej trąbki słuchowej. W tej grupie jednak ostre zapalenie ucha środkowego może przybrać formę ciężkiej choroby ogólnej.

Wśród objawów występuje przede wszystkim ból, silny, rozpierający, nasilający się stopniowo. Chory zgłasza uczucie pełności w uchu środkowym. Do tego dołącza się upośledzenie słuchu oraz objawy ogólnoustrojowe, czyli podwyższona temperatura ciała – szczególnie u dzieci może dochodzić nawet do 40 stopni, ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Podłożem do wystąpienia tych objawów są zmiany jakie zachodzą pod wpływem infekcji, na początku pojawia się obrzęk błony śluzowej ucha środkowego, co jest przyczyną niedrożności trąbki słuchowej, pojawia się wysięk początkowo surowiczy, następnie ropny. Nagromadzenie tej wydzieliny zapalnej doprowadza do uwypuklenia błony bębenkowej, a następnie może dojść do jej perforacji, wówczas w przewodzie słuchowym zewnętrznym pojawia się wyciek. Wraz z perforacją ból ustępuje i chory odczuwa ulgę.


fot. panthermedia

Niedosłuch, wyciek z ucha oraz perforacja błony bębenkowej to tzw triada Bezolda.
Podstawą leczenia są antybiotyki oraz leki przeciwzapalne – paracetamol i kwas acetylosalicylowy. W okresie, gdy dochodzi do uwypuklenia błony bębenkowej wykonuje się jej nacięcie – czyli zabieg paracentezy. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym u dorosłych lub w znieczuleniu ogólnym u dzieci. Na etapie wycieku ważne jest dodatkowo oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego z wydzieliny. Przy utrzymującym się wycieku wskazane bywa badanie bakteriologiczne wydzieliny oraz ewentualną zmianę antybiotyku.

O wyleczeniu mówi się wtedy, gdy słuch powróci do normy i ustąpi wyciek z ucha. Jeśli to nie nastąpi w przeciągu 3 tygodni leczenia, należy podejrzewać, że istnieje jeszcze infekcja w obrębie zatok obocznych nosa lub części nosowej gardła, która wymaga przeleczenia. Należy również brać pod uwagę możliwość przejścia w przewlekły stan zapalny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Otolaryngologia, skrypt dla studentów medycyny i stomatologii pod redakcją prof. dr hab. med. Czesława Stankiewicza, Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Akademia Medyczna w Gdańsku.
    2. Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Bożydar Latkowski

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze