Zaloguj
Reklama

Choroba Hashimoto a zawroty głowy

Ból głowy u kobiet
Fot. panthermedia
Ból głowy u kobiet
(0)

Częste, nawracające zawroty głowy mogą mieć różne podłoże – jednym z nich mogą być problemy z funkcjonowaniem tarczycy. Czy choroba Hashimoto może wpływać na pojawianie się zawrotów głowy? Kiedy zgłosić się do lekarza? Co powinno nas zaniepokoić?

Reklama

Spis treści:

  1. Choroba Hashimoto
  2. Problematyczna tarczyca
  3. Zawroty głowy 
  4. Zawroty głowy a problemy z tarczycą
  5. Kiedy udać się do lekarza?
  6. Jak leczy się zawroty głowy?

Choroba Hashimoto  

Choroba Hashimoto została po raz pierwszy opisana przez lekarza Hakaru Hashimoto, który na początku XX wieku zaobserwował pewne powtarzające się objawy w grupie swoich pacjentów. Choroba Hashimoto występuje pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba dotyka głównie kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Choroba jest przewlekłym, autoimmunologicznym zapaleniem gruczołu dokrewnego – tarczycy. Na tarczycy powstają tzw. nacieki limfocytarne oraz stopniowo następuje zanik komórek pęcherzykowych gruczołu. Podwyższone stężenie przeciwciał anty – TPO diagnozowane jest u ponad 80 % pacjentów z Hashimoto, jednak nie jest to parametr, który pozwoli jednoznacznie wskazać, że pacjent/pacjentka cierpi na to schorzenie. Choroba Hashimoto prowadzi do uszkodzenia tarczycy a następnie – do wystąpienia jej niedoczynności, która może mieć dwie postacie – subkliniczną (bez objawów niedoczynności) i jawną (objawia się sennością, przyrostem masy ciała, uczuciem zimna, zaburzeniami miesiączkowania, zaparciami, obrzękami). Przy niedoczynności tarczycy poziom TSH jest podwyższony, zaś poziom ft4 zazwyczaj obniżony. Stężenie ft3 może przy ty pozostać prawidłowe. 

Problematyczna tarczyca 

Problemy z tarczycą, które pojawiają się w chorobie Hashimoto wymagają przeprowadzenia konkretnych badań – nie wystarczy tu samo zbadanie stężenia TSH we krwi. Wykonuje się dodatkowo oznaczenie ft3, ft4, anty-TPO, badanie USG tarczycy, stężenie przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej aTPO. U niektórych pacjentów konieczne może być wykonanie biopsji cienkoigłowej tarczycy. Zdarzają się jednak przypadki, że choroba Hashimoto nie powoduje zaburzeń pracy tarczycy, co nie oznacza, że nie należy badać się okresowo i pozostać pod kontrolą lekarską. Leczenie chorób tarczycy to leczenie dożywotnie – najważniejsze jest wyrównanie stanu pacjenta poprzez podawanie odpowiedno dobranej dawki hormonów tarczycy. 

Zawroty głowy  

Zawroty głowy mogą mieć różne podłoże. Schorzenia laryngologiczne jak zaburzenia pracy błędnika, spowodowane np. nagromadzeniem woskowiny, perlakiem, uszkodzeniami błędnika, zaburzeniami rytmu serca, hipoglikemią. 

Zawroty głowy a problemy z tarczycą 

Zawroty głowy dotyczą nawet 20 % dorosłej populacji na świecie. Choroby gruczołu tarczycowego mogą być jedną z przyczyn wystąpienia zawrotów i kręcenia się w głowie. Praktycznie u każdego pacjenta, który trafia do szpitala z powodu zawrotów głowy wykonuje się dokładną diagnostykę pod kątem schorzeń tarczycy. Jedną z przyczyn zawrotów głowy mogą być problemy laryngologiczne, związane z pojawieniem się tzw. otolitów w kanałach słuchowych, co powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej. Poważniejsze problemy, które mogą dawać objawy takie jak zawroty głowy to zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, choroby układu sercowo naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, zespół podkradania, nieprawidłowo wykonana terapia manualna kręgosłupa szyjnego.  Coraz częściej za przyczyną zawrotów głowy upatruje się problemów z tarczycą. Niedoczynność tarczycy, zwłaszcza ta wywołana przez chorobę Hashimoto może przyczynić się do wystąpienia epizodów zawrotów głowy, uczucia kręcenia się w głowie.

Kiedy udać się do lekarza? 

Każdy epizod związany z zawrotami głowy wymaga konsultacji lekarskiej – nawet, jeśli objawy szybko ustąpią! Jeśli zawrotom głowy towarzyszą wymioty, nudności – niezwłocznie należy skontaktować się ze stacją pogotowia ratunkowego! Jeśli zawrotom nie towarzyszą nudności, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który kierując na badania wskaże konkretną przyczynę wystąpienia zawrotów a to pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia. 

Jak leczy się zawroty głowy? 

Leczenie zawrotów głowy zawsze musi być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim i badaniami, które wskażą przyczynę choroby. W przypadku zaburzeń pracy tarczycy, niezbędny jest kontakt z endokrynologiem, który zleci badanie poziomu hormonów tarczycy i w razie konieczności,  wdroży suplementację hormonalną. Leczenie zawrotów głowy, które nie są wywołane przez problemy z tarczycą powinny być diagnozowane z lekarzem neurologiem. Pamiętajmy że nie należy bagatelizować problemów z zawrotami głowy, ponieważ mogą być niepokojącym sygnałem!

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Miśkiewicz – Orczyk K., Lisowska G., Kajdaniuk D., Wojtulek M. 2020. Can Hashimoto’s thyroiditis cause vertigo? https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.a2019.0069/50237

    Berkowicz T., Domitrz I., KalinowskaŁyszczarz A., Kozubski W., Ryglewicz D., Sienkiewicz-Jarosz H., Prusiński A.: Rekomendacje postępowania w zawrotach głowy w praktyce ambulatoryjnej. Neurologia Praktyczna 2013; 5(74); 8-16

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze