Zaloguj
Reklama

Zatkany nos – jak przespać noc?

Katar, przeziębienie
Fot. panthermedia
Katar, przeziębienie
(0)

Zatkany nos może utrudniać lub nawet uniemożliwić zasypianie. Istnieje jednak kilka sprawdzonych domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę. Podpowiadamy, co zrobić, aby przespać spokojnie noc pomimo zatkanego nosa.

Reklama

Alergie, przeziębienia czy grypa to częste przyczyny zatkanego nosa. Objaw może powodować również problemy ze snem, który – według badań z 2015 roku – jest niezbędny do leczenia infekcji i może zmniejszać ryzyko przeziębienia.

Zatory w nosie są bardziej dokuczliwe w nocy, ponieważ rzadziej drenujemy nos oraz zatoki. W konsekwencji gromadzi się śluz, utrudniając jednocześnie oddychanie. 

Zatkany nos może powodować oddychanie przez usta, pozostawiając suchość i ból w gardle. Warto wówczas włączyć do diety miód, który jest naturalnym środkiem łagodzącym. To także środek przeciwkaszlowy – w badaniu z 2014 roku porównano działanie miodu z placebo oraz środkiem powodującym rozkurcz oskrzeli u dzieci z przeziębieniem. Miód okazał się najskuteczniejszym sposobem łagodzenia objawów kaszlu.

Dla osób bez alergii na miód ryzyko skutków ubocznych jest bardzo niskie, dlatego zalecane jest stosowanie miodu w dowolnej formie – jako dodatek do herbaty czy syrop.

Gorąca woda to doskonały sposób na pozbycie się zatkanego nosa. Właśnie dlatego warto przed snem wziąć długą, ciepłą kąpiel. Para wodna rozluźnia wysuszony śluz i może pomóc w osuszaniu nosa przed snem, zmniejszając ból i przekrwienie.

Kolejnym sprawdzonym sposobem na zatkane zatoki jest stosowanie płukanek z dodatkiem soli fizjologicznej. Mieszanka soli z wodą pomaga złagodzić podrażnienia i obrzęki, a także może sprawiać wrażenie, że nos jest mniej zatkany.

Objawy przeziębienia trwają zwykle od 2 dni do nawet 2 tygodni. Z kolei chorzy na grypę wracają do zdrowia w ciągu tygodnia, ale niektóre objawy mogą utrzymywać się przez 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie katar nadal występuje, warto zasięgnąć porady lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze