Zaloguj
Reklama

Endoskopowa operacja zatok przynosowych

Planowanie leczenia
Fot. Panthermedia
Planowanie leczenia
(5)
Endoskopowa operacja zatok przynosowych
Reklama

Endoskopowa operacja zatok w chwili obecnej zaliczana jest do jednej z najlepszych i najnowocześniejszych metod, których zadaniem jest leczenie stanów zapalnych zatok przynosowych. Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu przez specjalistę- laryngologa.

Endoskopowa operacja zatok przynosowych - Objawy i przebieg

Coraz więcej pacjentów ma problemy z zatokami, pojawiają się one najczęściej w okresie jesienno- zimowym. W związku z tym zgłaszają się do laryngologa. W wielu przypadkach choroba ma niestety bardzo zaawansowany stan zapalny, wymaga włączenia nie tylko antybiotyków ale również naświetlań bądź biopsji. Taki stan zapalny prowadzi do silnych bólów głowy, u nasady nos, oczu, problemów z oddychaniem oraz zawrotów głowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów należy jak najszybciej zgłosić je lekarzowi- laryngologowi.

Endoskopowa operacja zatok przynosowych - Leczenie

Co wiemy o endoskopowej operacji zatok przynosowych?

Głównym celem zabiegu endoskopowej operacji zatok przynosowych jest usunięcie zmienionej poprzez długotrwały stan zapalny błony śluzowej, wytworzenie szerokiego i sprawnie funkcjonującego połączenie między jamą nosową i zatokami przynosowymi, co w konsekwencji pozwoli na ich udrożnienie. Pacjent nie ma naruszonych struktur anatomicznych, gdyż zabieg odbywa się za pomocą specjalnie do tego wytworzonych narzędzi mikrochirurgicznych.

Podczas zabiegu bardzo dokładnie usuwane są wszelkie zmiany chorobowe z zatok przynosowych. Przed zabiegiem laryngolog, przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i zleca wykonanie RTG zatok. W przypadku wątpliwości wykonywana jest tomografia komputerowa nosa oraz zatok przynosowych i wszelkie dodatkowe badania np. krwi, moczu czy prześwietlenie klatki piersiowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent zarówno przed zabiegiem jak i po nim musi przestrzegać wszelkich zasad ustalonych przez lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze