Zaloguj
Reklama

Dłubanie w nosie – co należy wiedzieć?

Ból zatok
Fot. panthermedia
Ból zatok
(3)

Dłubanie w nosie to niestety bardzo powszechne zjawisko, nawet wśród osób dorosłych. Ma wiele przyczyn, jednak w większości przypadków ludzie dłubią w nosie, aby usunąć zaschniętą wydzielinę lub ciała obce. Czasem jednak dłubanie w nosie może stanowić zachowanie kompulsywne. Niezależnie od powodu dłubanie w nosie może wiązać się z ryzykiem wielu nieprawidłowości, w tym grozi zarażeniem koronawirusem.

Reklama

Dłubanie w nosie wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Może również wywoływać krwawienia z nosa i powodować uszkodzenie delikatnych tkanek wewnątrz narządu.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie dłubią w nosie, jest usunięcie tzw. boogerów . Terminem booger określa się wysuszony śluz nosowy, który gromadzi się pod wpływem pyłków, kurzu i innych zanieczyszczeń zalegających w nozdrzach.

Boogery mogą blokować kanały nosowe, co z kolei powoduje dyskomfort lub podrażnienie. Mogą również wpływać na komfort oddychania, w rezultacie czego osoby dłubią w nosie, by się ich pozbyć i udrożnić kanały nosowe.

Stany, takie jak alergie i inne infekcje górnych dróg oddechowych, mogą zwiększać poziom śluzu w nosie, powodując tworzenie się większej ilości boogerów, co w konsekwencji prowadzi do dłubania w nosie. Dla niektórych osób dłubanie w nosie jest nerwowym nawykiem. Dla innych staje się zachowaniem kompulsywnym.

Chociaż dłubanie w nosie jest ogólnie nieszkodliwe, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Skutki uboczne mogą obejmować:

  • wprowadzanie wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń do nosa,
  • rozprzestrzenianie bakterii i wirusów z nosa na powierzchnie,
  • uszkadzanie tkanki i struktury wewnątrz nosa,
  • krwawienia z nosa.

Aby przestać dłubać w nosie, warto najpierw zidentyfikować przyczynę swoich przyzwyczajeń. Zbyt wysuszone przewody nosowe mogą prowadzić do większej ilości wysuszonej wydzieliny, dlatego należy zapewnić odpowiednią wilgotność dróg nosowych, np. poprzez picie odpowiedniej ilości wody lub zakup nawilżacza powietrza.

Alergie lub inne infekcje górnych dróg oddechowych mogą powodować chęć dłubania w nosie. Leczenie tych schorzeń może pomóc w walce z tym nieprzyjemnym nawykiem. Niektóre domowe sposoby, w tym picie dużej ilości wody, zwiększenie wilgotności powietrza czy nałożenie cienkiej warstwy wazeliny na wnętrze nozdrzy mogą okazać się pomocne i złagodzić objawy związane m.in. z alergią.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze