Zaloguj
Reklama

Zaburzenia połykania czyli problem dysfagii

Jama ustna mięśnie
Fot. panthermedia
Jama ustna mięśnie
(0)

Dysfagia, czyli zaburzenia związane z połykaniem, są problemem, który dotyczy nieprawidłowości w przedostawaniu się pokarmów z jamy ustnej do dalszych odcinków drogi pokarmowej. Zaburzenia te mogą mieć swoją przyczynę zarówno w zaburzeniach morfologicznych, nerwowych czy mięśniowych, stąd też konieczna jest wielospecjalistyczna konsultacja by diagnoza została trafnie postawiona. Podobnie kwestia podjęcia odpowiedniej terapii – konieczne jest współdziałanie specjalistów z wielu dziedzin, by kompleksowo podjąć odpowiednie działania lecznicze.

Reklama

Zaburzenia związane z połykaniem - dysfagię, określa się jako trudności związane z przyjmowaniem pokarmów, przechodzeniem treści pokarmowej do gardła i przełyku oraz ich przedostawaniem się jej do żołądka. Mogą również dotyczyć sytuacji, kiedy podczas połykania, odczuwany jest znaczny dyskomfort, co wiązać się może bezpośrednio z zaburzeniami morfologicznymi w budowie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Niejednokrotnie problemy z połykaniem pozostają w ścisłym związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem układów nerwowego oraz mięśniowego.

Diagnostyka wymagać może konsultacji wielu specjalistów, w tym laryngologa, foniatry, gastrologa, neurologa czy dietetyka, a oznacza to, że konieczne jest interdyscyplinarne podejście do problemu.

Proces połykania rozpoczyna się w górnym odcinku drogi pokarmowej, która nierozerwalnie związana jest w tym obszarze naszego ciała, z górnym odcinkiem dróg oddechowych. Stąd konieczna jest diagnostyka laryngologiczna, celem wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości w tym zakresie. Ponadto, dysfagia może również być schorzeniem towarzyszącym przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach funkcji głosowych, czyli zdolności fonologicznych. Bardzo często przyczyną zgłoszenia się do lekarza, są właśnie dolegliwości wynikające z problemów laryngologicznych lub fonologicznych, które po wykluczeniu przez specjalistę, są podstawą do przekierowania pacjenta do dalszej, bardziej pogłębionej diagnostyki.

Przyczyn dysfagii można upatrywać w wielu nieprawidłowościach związanych również z zaburzeniami morfologicznymi w obrębie głowy i szyi. Mogą one mieć, co prawda charakter wrodzony, jednak często są również następstwami zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych z w tym obszarze, jak na przykład, operacje guzów nowotworowych, podczas których może dojść do powstania ubytków morfologicznych czy uszkodzeń nerwów.

Dodatkowo, zaburzeniom połykania mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, które na ogół związane są ze stanami zapalnymi, zakażeniami, zmianami nowotworowymi, jak również mogą być efektem radioterapii.

Podjęcie odpowiedniego leczenia i prowadzenie go wymaga również podejścia interdyscyplinarnego i wymaga współpracy lekarzy specjalizujących się w różnych dziedzinach medycyny. Rehabilitacja, terapia logopedyczna oraz fizjoterapia, muszą być skoordynowane z pomocą dietetyka, a niejednokrotnie konieczne jest również podjęcie terapii farmakologicznej.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Wprowadzenie do dysfagii jako problemu wielospecjalistycznego” B. Wiskirska - Woźnica [w:] Otorynolaryngologia 2016, 15(2)

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze