Zaloguj
Reklama

Kamica ślinianek - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Usta
Fot. ojoimages
Usta
(0)
Reklama

Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z problemem jakim są punktowe bóle w jakie ustnej. Pojawiają się one najczęściej w trakcie połykania pokarmów czy napojów oraz przy poruszaniu językiem. Początkowo nie są one uciążliwe dla pacjenta z czasem utrudniają mu jednak normalne funkcjonowanie. Fachowo nazywane są one kamicą ślinianek.

Pacjent zgłasza się do lekarza sądząc, że ma problemy z gardłem (stan zapalny) bądź migdałkami. Kamicy ślinianek bardzo często towarzyszy suchość w ustach oraz silny obrzęk w gardle. Do dziś nie udało się ustalić i wyją nić co odpowiada za rozwój tego schorzenia.

Wszelkie dolegliwości bólowe w przypadku kamicy ślinianek spowodowane są powstawaniem złogów w przewodzie wyprowadzającym ślinę ze ślinianek. Co ważne kamienie mogą także rozwijać się w tkankach samego gruczołu. Ponieważ kamica ślinianek utrudnia sprawne funkcjonowanie i powoduje odczuwanie nieprzyjemnego bólu wymaga ona leczenia. Najnowsze badania naukowe pokazują, że częściej dotyka ona mężczyzn aniżeli kobiet, około czterdziestego roku życia.

Objawy i przebieg kamicy ślinianek

Obserwacje pacjentów z kamicą ślinianek pokazują, że może ona powstawać na skutek zaburzeń w wytwarzaniu śliny co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia jej lepkości. Większa gęstość śliny jest wynikiem wyższego stężenia wapnia, mucyny a także alkalicznego pH. Jeśli chodzi o rozwój kamieni w śliniankach, bardzo przyczyniają się do tego zbyt długi i kręty przewód wyprowadzający ślinę. Wykazano także, że do rozwoju kamicy ślinianek może dojść gdy ciało obce dostaną się do przewodów ślinowych.

Kamienie tworzą się w wyniku odkładania soli wapnia wokół organicznego centrum. Złuszczone są tam także bakterie, złuszczony nabłonek i inne ciała obce. Warto wspomnieć o tym, że nawet niewielkich rozmiarów drobiny są w stanie zablokować przewód ślinianki. Stanu tego nie może ignorować, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia miąższu ślinianki. Konsekwencją dochodzi do jej martwicy i zwłóknienia. Ponieważ przyczyny tego schorzenia nie są znane nie wiadomo jakie zabiegi, spożywane pokarmy, pite napoje czy leki mogą doprowadzić do jego rozwoju. Nie ma także zaleceń dotyczących profilaktyki.   

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze