Zaloguj
Reklama

Od alergii aż do tików – przyczyny częstego odchrząkiwania

Kaszel i ból gardła
Fot. panthermedia
Kaszel i ból gardła
(0)

Tak jak odchrząkiwanie jest naturalnym odruchem, tak już wtedy, gdy człowiek robi to bardzo często, może to być przejawem jakichś schorzeń. Wyjątkowo często odchrząkiwać mogą m.in. alergicy, osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym, ale i pacjenci przyjmujący pewne leki. Kiedy częste odchrząkiwanie powinno zwrócić uwagę i jak sobie poradzić z tym problemem?

Reklama

Odchrząkiwanie – podobnie jak kaszel – jest jedną z reakcji obronnych ludzkiego organizmu, w tym przypadku celem jest oczyszczenie gardła z zalegających tam struktur. Wtedy, gdy człowiek odchrząkuje sporadycznie, powodów do niepokoju zwyczajnie nie, inaczej już dzieje się jednak wtedy, gdy pacjent odchrząkuje wyjątkowo często.

Częste odchrząkiwanie związane może być ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Problem pojawiać się może m.in. w przebiegu różnorakich infekcji i poza wspomnianym zjawiskiem, towarzyszyć mu mogą takie dolegliwości, jak chrypka, ból gardła czy bardzo częste przełykanie.

Pacjenci mogą odchrząkiwać częściej niż zwykle ze względu na refluks – dochodzić do problemu może szczególnie u tych osób, u których cofająca się treść żołądkowa podrażnia struktury krtani i gardła. Częste odchrząkiwanie bywa związane z przyjmowaniem pewnych leków (np. inhibitorów konwertazy angiotensyny, stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego), jak i z alergiami.

Warto wspomnieć o tym, że częste odchrząkiwanie bywa… tikiem. Nie jest to rzadko spotykane zresztą zjawisko – odchrząkiwanie bywa uznawane za jeden z pięciu najczęściej występujących tików.

Wtedy, gdy pacjent odchrząkuje bardzo często, warto poszukiwać przyczyny problemu – leczenie alergii czy refluksu może bowiem doprowadzić do jego ustąpienia. Dodatkowo pacjenci mogą podejmować się działań, które również będą mogły zmniejszyć częstość odchrząkiwania – do takowych należy częste picie wody czy dbanie o nawilżanie powietrza w domu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze