Zaloguj
Reklama

Polipy w nosie – kiedy należy je usunąć chirurgicznie?

Chore zatoki
Fot. Panthermedia
Chore zatoki
(0)

Polipy w nosie to problem, z którym boryka się całkiem spora grupa osób. Niestety, wielu pacjentów nawet nie wie, że ma tego typu problem. Czym są polipy i jak można je usunąć? 

Reklama

Czym jest polip?

Polipy są to bezbolesne rozrosty tkanki, które powstają na skutek zmian zapalnych (np. nawracających chorób zatok i alergii). Swoim kształtem przypominają krople wody. Mogą pojawiać się jako pojedyncze zmiany, choć zdarza się, że wyrastają w skupiskach. W zasadzie dotykają przede wszystkim ludzi po 50. roku życia, choć zdarza się, że są diagnozowane u dzieci. Polipy wykazują rychliwość, są podatne na nacisk. Polipy nie są groźne dla zdrowia i życia, jednak ich obecność może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Objawy polipów

Jeśli u siebie lub bliskich zaobserwujesz któreś z poniższych objawów, zgłoś się do lekarza:

  • niedrożny nos,
  • chrapanie,
  • bezdech nocny,
  • zaburzenia węchu,
  • ból w nosie,
  • nieustanne uczucie zatkanego nosa,
  • mówienie „przez nos”,
  • oddychanie przez usta.

Leczenie polipów jest uwarunkowane tym, co jest przyczyną ich powstawania. Polipy, których pojawienie się ma podłoże alergiczne, powinny być leczone za pomocą leków steroidowych. W przypadku gdy przyczyną jest infekcja, należy wdrożyć leczenie oparte na zastosowaniu antybiotyków. Jeśli to nie pomoże, należy rozważyć usunięcie polipów za pomocą endoskopu. Zabieg nosi nazwę polipektomii. Inną metodą jest zastosowanie lasera – przy wykorzystaniu tej techniki miejsce usunięcia polipów mniej krwawi, mniej tkanek jest uszkodzonych. Usuwanie polipów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Mogą pojawić się powikłania, takie jak krwawienie, obrzęk czy ból. Należy pamiętać, że polipy mogą odrosnąć! Po usunięciu polipów zaleca się pozostać pod obserwacją lekarską dobę lub dwie. Po zabiegu pacjent musi przyjmować przepisane przez lekarza leki. Przez 2-3 dni po zabiegu nie zaleca się aktywności fizycznej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze